Boğazda yumru veya yabancı bir madde varmış, yutkunmakla gidecekmiş gibi olup gitmiyor hissine globus adı verilir.

Bu his çoğunlukla bir şey yemekle veya içmekle hafifler, ancak bir süre sonra tekrar ortaya çıkar. Muayenede çoğunlukla yabancı bir madde veya yumru görülmez. Belli bir nedene bağlı değilse tedavisi zordur ve takrarlamaya eğilimlidir.

Hipokrat 2500 yıl önce globus şikayeti olan hastalardan bahsetmektedir. Geçmişte bu belirtinin tamamen psikolojik olduğu zannedilmiştir. Günümüzde öncelikle olası organik nedenleri araştırılmaktadır; ancak stres ve kaygı ile bu yakınmanın tetiklendiği de bilinmektedir.

Globus hissi sık rastlanan bir yakınmadır. Erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda görülür; ancak kadınlar daha sık hekime başvururlar. Orta yaşlılarda gençlere göre daha fazla görülür.

Globus nedenleri:

Tedavi

Globus hissi doğrudan tedavi edilemez, tedavi altta yatan nedene yönelik olmalıdır. Örneğin altta yatan neden reflü gibi fiziksel bir sorun ise reflü tedavisi ile globus hissi de azalır veya kaybolur.

Fitness, Slimming, Bodybuilding, English Boxing – French – Home and gym Approved personal service 50% tax reduction Stack steroids store congo sport olympic games bodybuilding rings boxing ungezähnt tryout.

Globusun böyle bir fiziksel nedeni bulunamaz ise stres ve kaygının azaltılması, yakınmanın hafifletilmesi için yararlı olabilir.