kronik sinüzit

Kronik sinüzit, sinüzit belirtileri 3 aydan uzun sürdüğünde, muayene ve görüntüleme bulgularının hastalığı desteklemesi halinde varılan bir tanıdır.

Sinüzitin belirtileri burun tıkanıklığı ve burun, ya da geniz akıntısıdır. Birlikte burun çevresinde dolgunluk hissi, ya da ağrı, koku duyusunda azalma, öksürük bulunabilir. 

Sinüzit niçin kronikleşir?

Yüz kemiklerinin içindeki boşluklar olan sinüslerin sağlıklı olması için bu boşluklara burundan hava girmesi ve sinüslerin içinde üretilen salgıların buruna boşaltılması gerekir. Sinüslerin ve sinüsler ile burun arasında havanın girişini ve salgıların boşaltılmasını sağlayan ince kanalcıklar vardır. Kronik sinüzit bu kanalcıkların sık tekrarlayan veya tedavi edilmemiş soğuk algınlığı ataklarında uzun süreli tıkanıklığı sonucunda meydana gelir.

Kronik sinüzitin bir diğer türü olan polipli kronik sinüzitin (nazal polip) oluşma nedeni kesin bilinmemektedir. Oluşumlarında burun enfeksiyonları, sinüzit ve alerji rol oynayabilir.

Kronik sinüzit nasıl teşhis edilir?

Kronik sinüzit doktorun belirtileri ve muayene bulgularını değerlendirmesi sonucunda çoğunlukla teşhis edilebilir. Cerrahi tedavi kararı verilirse bunu planlamak amacıyla sinüslerin bilgisayarlı tomografi incelemesinin yapılması gerekir. Bilgisayarlı tomografide hangi sinüslerin ne derecede etkilendiği, cerrahi tedavinin nereye uygulanacağı, riskler belirlenir.

Kronik sinüzit nasıl tedavi edilir?

Kronik sinüzitte ilaç tedavilerinden yarar görmeyen hastalarda ameliyatla tedavi gerekir. Günümüzde sinüzit ameliyatlarının çoğunluğu, dışarıdan görünür bir kesi yapılmaksızın, burun deliği içinden endoskopik yöntemle yapılmaktadır (endoskopik sinüs cerrahisi). Büyük sinüslerin kanallarının daralmasına veya tıkanmasına bağlı oluşan sinüzitlerde kanalın balonla açılması da mümkündür (balon sinuplasti).