Boğaz reflüsü

0
0

hocam merhabalar, yaklaşık 2 aydır süren bir ses kısıklığım var, kendimde öğretmenim bu sebeple farenjit olduğumu, okul da tadilatta olduğu için toza karşı bir alerjim olduğunu düşündüm. Fakat artık çok rahatsız olduğum için kbbye gittim. Ve reflü kaynaklı olduğunu söyledi ve koruyucu gaviscon reçete etti. ben reflü sıkıntıları 3-4 yıl önce çektim ve nexium dan fayda gördüm. Şu an mide problemim yok fakat olağanüstü sesim bozukluğum var. gaviscon yerine nexium kullanmam sizce fayda eder mi, internetten baktığımda bu durumlarda sabah ve akşam kullanmalısınız diyor, siz ne önerirseniz, bir de doktor reflü olduğum ve gaviscon şurup reçete etmek ve sesimi doğru kullanmam dışında bir şey söylemedi ama ben çok korktum. Sizce acele bir endoskopi,kolonoskopi yaptırmalı mıyım,sesim normale döner mi?

  • Safiye bozkurt , 1 yıl önce sordu.
  • son düzenleme 1 yıl önce
0
0

Reflü tedavi kararları için ses kısıklığına eşlik eden diğer belirtilerin neler olduğunu ve bunların şiddetini, muayenede reflü ile ilişkili hangi bulguların olduğunu ve bunların şiddetini bilmek gerekiyor. Yani sizi bizzat muayene etmeden tedavi konusunda kesin bir öneride bulunamam, veya doktorunuzun önerdiği tedavide değişiklik yapamam.

Şuruplar genellikle mide asit salgısını azaltan “proton pompa inhibitörü” (Nexium isimli ilaç da bunlardan biridir) grubu ilaçlara yardımcıdır, tek başına yeterli değildirler. İlaç dozu hakkındaki kararlar da belirti ve bulguların şiddetine göre verilir.

İlaç tedavisine cevap alınamıyorsa, ilaç kesildikten sonra belirtiler kısa sürede tekrarlıyorsa, kilo kaybı ve kansızlık varsa endoskopi yapılmalıdır.

Sesinizdeki bozukluk reflüye bağlı ise düzelmesi beklenir. Ancak, eşlik eden başka bir ses teli sorunu varsa bunun da tedavi edilmesi gerekir.

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4