Boğaz reflüsü

0
0

Merhaba hocam. Bende yutkunma zorluğu ve boğazımda birşey varmış gibi şikayetlerle kbb doktoruna göründüm. Boğazıma detaylı kameralı bakıldı ses tellerime kadar. Boğaz reflüsü oldugumu söylediler. Mideden asit yukarı doğru çıkıp ses tellerimin oldugu bölgeyi tahriş ediyormuş. Raneks hap ve gaviscon şurup verdi. İlaçları ilk kullandıgım bir kaç gün iyiydim, ama yememe çok dikkat etmedim sanırım çikolata yedim, bir kaç gündür boğazımın sol tarafı hem yanıyor hemde yutkunurken sol tarafım batma gibi yanma hissim var. Ne zaman iyileşme süreci yaşayabilirim hocam, daha bir hafta önce kbb doktoruna göründüm. bir de gastroentoloji bölümüne gidp endoskopi yaptırmama gerek var mı hocam?

  • Esra Yurdakul , 5 yıl önce sordu.
  • son düzenleme 5 yıl önce
0
0

Reflüde diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ilaçlardan daha önemlidir. İlaç tedavisinin sonuç vermesi için en az 1 ay, çoğunlukla 3 ay tedavi tamamlanmalıdır. Tedavi kesildikten sonra şikayetler tekrarlarsa veya tedaviye rağmen geçmezse gastroenterolog görmeli ve endoskopi yapılmalıdır.

Geçmiş olsun.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

teşekkürler hocam, boğazıma kameralı detaylı bakıldı ses tellerime kadar ve tedavim daha 1 hafta oldu. Yediklerime dikkat edeceğim bundan sonra. Ancak merak ettiğim yutkunurken sol tarafımda yanma ve batma hissini daha çok hissediyorum. Sağ tarafımda pek yok neden hocam?

  • Esra yurdakul cevapladı 5 yıl önce
  • son düzenleme 5 yıl önce
0
0

Hocam tedavim henüz daha yeni 1 hafta oldu. Hem ilaçlarıma hem yediklerime dikkat edeceğim. Ama Hocam  neden boğazın alt kısmı sol tarafım onu merak ediyorum. Sol tarafında daha çok yanma ve batma hissim var.

  • Esra yurdakul cevapladı 5 yıl önce
  • son düzenleme 5 yıl önce
0
0

Sadece bir tarafta şikayet olmasının nedenini bilemeyiz ve ortaya çıkartamayız.

0
0

Hocam ayrıca yediklerimden sonra ağzımda acı veya ekşi bir tat oluyor yutkundukça da acı ekşi gibi yanıyor. Karpuz yedikten sonra da farkettim ağzımda acı ekşimsi tat kaldı yutkundukça da boğazımın altı çok yandı. Reflüden dolayıdır değil mi hocam?

hocam bir de yemeklerden sonra ve bazen gün içinde ağzımın içinde acımsı ve ekşimsi bir tat oluyor yutkunurken de boğazım yanıyor. Ve sürekli boğazımı temizleme ihtiyacım var gıcık varmış gibi de hissediyorum, aynı şekilde yutkunurken batma ve yanma hissediyorum bazen. Sesimi de konuşmadan önce toparlama gereği duyuyorum. Reflüden dolayı mıdır?

  • Esra yurdakul cevapladı 5 yıl önce
  • son düzenleme 5 yıl önce
0
0

Evet, bütün bu şikayetler reflüden kaynaklanabilir. Ancak, sizi bizzat muayene etmeden başka bir nedeni olup olmadığını kesin söyleyemem.

0
0

teşekkür ederim hocam geçen hafta kbb doktoruna gittim oda detaylı kameralı boğazıma ses tellerime kadar baktı ve mideden ses tellerime kadar asit çıktıgını ve boğaz reflüsü oldugumu söyledi. Mide için raneks günde 2 sefer ve gaviscon şurup kullanıyorum. Endoskopi yaptırmadım o yüzden size sormak istedim bir ay kadar ilaçlarımı kullanayım duruma göre mide endoskopisi yaptırırım teşekkür ederim hocam iyi günler

  • Esra yurdakul cevapladı 5 yıl önce
  • son düzenleme 5 yıl önce
0
0

Şu an durumunuz nedir Esra Hanım, aynı sorunları bende yaşıyorum.

8 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4