Bademcik ameliyatı sonrası ses tellerinde hasar

0
0

Hocam merhaba 5 yaşında bademcik ameliyatı ve geniz eti operasyonu geçirdim. Bu operasyon esnasında (hangisinde olduğunu bilmiyorum) ses tellerime hasar vermişler ve buna bağlı olarak ses tellerim normal bir insana göre incelmiş, bu sebeple sesim boğazımdan değil genizimden çıkıyor. Doktora gittiğimde bunun ameliyatının gerekli olmadığını söyleyip geçiştirdi ama bu konu kafama çok takıldı, herhangi bir operasyon sonrasında sesimin genizden değil de boğazdan çıkması sağlanabilir mi Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Emre Çiftçi , 6 ay önce sordu.
  • son düzenleme 6 ay önce
0
0

Geniz eti ve bademcik ameliyatlarında ses tellerine zarar verilmesi mümkün değildir. Öyle olsaydı bile, ses teli hasarı genizden konuşmaya neden olmazdı.

Bademcik ameliyatları sırasında, bademciğin yanından geçen ve yumuşak damak kaslarının hareketlerini sağlayan sinirler zarar görürse veya, ameliyat sonrasında yumuşak damaktaki iyileşme aşırı gerginlik ile sonuçlandıysa böyle bir şikayet oluşabilir. Bunu muayene sırasında anlamaya çalışmak ve sıvı gıda alımı sırasında genize ve buruna kaçma olup olmadığına da bakmak gerekiyor.

Konuşma terapisi ile sorunu düzeltmeye çalışmak bir seçenek. Velofarengeal yetmezlik adı verilen yumuşak damak fonksiyon bozukluğu varsa bunu azaltmaya yönelik ameliyatları düşünmek bir diğer seçenek.

Geçmiş olsun dilerim.
Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel