Boğazda yara gibi acıma, şişlik, tıkanma hissi

0
0

Hocam, ben 38 yaşındayım. yaklaşık 1 yıl önce boğazımda şişlik tıkanma takılma hissi yutkunurken bişe varmış gibi hissettiğim için kbb ye gittim, reflü teşhisi ile mide koruyucu ve gaviscon kullandım. Daha sonra devam edince dahiliyeye gittim mide koruyucuyu ilaçları 2 doza çıkardı yine geçmedi. Endoskopi yaptırdım özafagusta inlet patch ve gastrit çıktı. Genel cerrahiye yönlendirdiler troid için orda 3mm nodül çıktı bu belirtiler tiroidle ilgili değil 6 ay sonra tekrar gel dediler. Göğüs cerrahisine gittim o da endoskopide çıkan boğazda bu belirtileri vermez dedi. Tekrar Kbb ye gittim o 1 haftalık süreçte soğuk algınlığı olmuştum ilaç kullandım ilgisi var mı bilmiyorum ama şikayetlerim geçti bunu doktora söylediğimde alerjiktir o zaman dedi. alerji ilacı ve burun speryi verdi. daha sonra tekrar başladı aynı şikayetlerim. yaklaşık 1 ay oldu şu an hala yara varmış gibi bişeler içerken acıma, takılma hissi, yutkunurken sanki boğazımda mide varmış gibi ses gelme ve tıkanma hissi var boynumu sağa sola çevirirken sanki içerde bi şeye takılıyor gibi oluyor. açıkçası ne yapmalıyım yine kbb ye mi gitmeliyim bilmiyorum ve bir türlü geçmiyor ara ara azalıyor kurtuldum sanıyorum tekrar başlıyor boğaz reflüsü diyende oldu net teşhis koyulmadı hocam

  • Muharrem ŞAHAN , 6 gün önce sordu.
  • son düzenleme 6 gün önce
0
0

Özafagusta inlet patch bölgesi bazı kişilerde asit salgılayabilir. Asit salgılama sizde olduğu gibi zaman zaman artan, zaman zaman azalan ve hatta kaybolan şikayetlere neden olabilir. Bu dokunun asit salgılamasını engelleyecek bir ilaç tedavisi yoktur, ancak asidi nötralize edecek baz maddeler içeren ve özofagus yüzeyini bir süre kaplayan şurup ve pastillerle şikayetler hafifletilebilir.

Boğaz refüsü olup olmadığını anlamak için iki kanallı, 24 saatlik özofagus pH monitörizasyonu yapabilir ve şikayetlerinizle ilişkisi olup olmadığına bakabiliriz. Bu incelemede mideden özofagusa reflü görmez, ama boğaza yakın sensörde asit değerleri tespit edersek şikayetlerin “inlet patch” kaynaklı olduğunu da ispat edebiliriz. Arzu ederseniz gelin, bakalım ve bu incelemeyi yapalım.

Geçmiş olsun.

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4