4. biyopsi

Cevaplandı
0
0

Hocam merhaba. Ben 3.5 yıl öncesinde nazofrenks ca ön tanısı ile biyopsi verdim sonuçta lenfoma? Şüphesi olarak geldi. Daha detaylı bakılması için başka hastaneye yönlendirildim. Orada da atipik lenfoid proliferasyon ile uyumlu ama tam boyama için parça yetersiz geldi tekrar biyopsi istendi. 2. Biyopside alerjikde olabilir denildi. Tekrar biyopsi alındı bening neoplazmı olarak çıktı. Şimdi ki patoloji sonucumda ise panck epitelde pozitiftir. Cd3 ve cd20 ile boyanma vardır. Lenfiod hiperplazı olarak geldi. Sizce bu durumda ne yapmam gerekiyor?

En iyi cevap
0
0

“Benign” ve “lenfoid hiperplazi” tanıları kanser veya lenfoma olmadığına işaret ediyor. Herhangi bir şikayet ve nazofarinksin görüntüleme incelemelerinde kanserden şüphelendirecek başka bir bulgu yoksa tekrar biyopsi yerine, cerrahi müdahale ile tamamen alınıp yok edilebilir. Dokunun tamamında patoloji incelemesi yapılarak teşhis de kesinleştirilmiş olur.

0
0

Çok teşekkür ederim hocam. Özellikle gece terlemesi, halsizlik ve ilaç kullanmama rağmen ferritin eksikliği mevcut. Hemotoliji ile beraber takip ediliyorum. 3 ayda 1 kan atımı yapılıyor. Vücud devamlı kan üretiyor. Boyun ve vücudun bazı noktalarında lenf nodları var ve ilaçlar ile küçülmedi. Alerji hapları ve spreyler ile de çare bulamadık. Net tanı konulmadığı için pet çekimi yapılmadı. Sizce özel bir hastanede çektirmeli miyim?

0
0

Bu, hematoloji uzmanlarının vermesi gereken bir karar. Gerekli görürlerse lenf bezlerinden biyopsi yapılmasını da önerebilirler.

3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4