Yutma Güçlüğü

0
0

Merhaba hocam. 1 senedir yutma güçlüğü yaşıyorum. Katı gıdaları çok çiğneyerek bir şekilde yutabiliyorken sıvı gıdalarda daha çok zorlanıyorum. En zoru su içmek. İçerken yüksek şiddette kırt sesi geliyor. Akıcı bi şekilde içemiyorum ya ağzımda dolandırıp yutabiliyorum ya da bir kısmını lavaboya püskürterek gerisini içime çekerek yutabiliyorum.

Kulak burun boğaza gittim burnumdan kamerayla girdiler bişey çıkmadı boğazıma ses tellerime baktılar bişey çıkmadı sonra ilaçlı tomografi çekildi boyun bölgesine ordan da bişey çıkmadı.

Gastroentolojiye gittim floroskopi çekildi bişey çıkmadı. En son endoskopi yaptırdım orda hafif şiddette gastrit ve yemek borusunda minimal seviyede iltihap çıktı. Şurup ve hap verdiler kullanıyorum bitmek üzere ama hiçbir değişim yok. Başka ne yaptırabilirim sebebi ne olabilir? Su içmek işkence artık yemeğimi 15 dk da yerken 45 dk sürüyor çok kilo verdim.

0
0

Daha önce ilk tomografi görüntülerime bakmıştınız. Styloid cisimlerimde uzama olduğunu söylemiştiniz. Ben de bunun için ayrı bir tomografi çektirdim ancak uzama sınırlar dahilinde olduğu için ve bende ağrı olmadığı için eagle sendromu değildir denildi. Farklı doktorlara gittim ve hepsi psikolojik olabileceğini söyledi.  Ancak boğazımın sol tarafından tıkırtı veya su kabarcığı sesi benzeri bir takılma oluyor bu sesin sebebini kimse açıklayamıyor.  Gırtlakla şah damarı arasında bir bölümde yutkunurken takılma oluyor. Elimle hissediyorum ve duyuyorum.Rica etsem görüntülerime bi bakar mısınız özellikle sol tarafa bu takılmanın sebebi ne olabilir?https://we.tl/t-wRnQBjVQBN-Endoskopi yaptırdım.-Baryumlu grafi çektirdim.-2 farklı tomografi ve 1 MR çektirdim.-Ultrasonla bakıldı.-Kamera ile gırtlağıma bakıldı.

0
0

Bu görüntülerde de farklı bir bulgu yok. “Styloid cisimlerinizde uzama olduğunu” söylememiştim, “stilohyoid kaslarda kalsifikasyonlar var” demiştim. Bunların şikayetlerinizden sorumlu olup olmadığını kesin söylemek mümkün değil.

Yutma güçlüğü şikayeti için öncelikle yutak ve yemek borusu fonksiyonlarının manometri ve motilite çalışmalarının yapılması gerekir.

0
0

Allah razı olsun hocam sizden. Çoğu kbb doktoru ben radyolog değilim diyip sadece rapora bakıyor. Benim problemim yemek borusuna besini veya sıvıyı gönderene kadar olduğu için daha çok kbb bölümüne yoğunlaştım.  (Gastroenterolojiye de gittim ama kbb kadar değil orda sadece manometri testi yapılmadı hastanede yoktu diye.)

Siz de bir şey yok diyorsanız (kbb konusunda) artık ikna oldum hocam.  Şu sol tarafımdan gelen fiziksel takılma ve ses olmasa zaten psikolojik olduğuna kesin inanıcam. Psikiyatra da gittim ilaca başladım düzelmezse dediğiniz testler için gastroenterolojiye tekrar gidicem.

Tekrardan teşekkür ederim iyi günler.

 

Gösterilen Sonuç: 11 - 13 / Toplam 13 sonuç bulundu.
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4