Yutma Güçlüğü

0
0

Merhaba hocam. 1 senedir yutma güçlüğü yaşıyorum. Katı gıdaları çok çiğneyerek bir şekilde yutabiliyorken sıvı gıdalarda daha çok zorlanıyorum. En zoru su içmek. İçerken yüksek şiddette kırt sesi geliyor. Akıcı bi şekilde içemiyorum ya ağzımda dolandırıp yutabiliyorum ya da bir kısmını lavaboya püskürterek gerisini içime çekerek yutabiliyorum.

Kulak burun boğaza gittim burnumdan kamerayla girdiler bişey çıkmadı boğazıma ses tellerime baktılar bişey çıkmadı sonra ilaçlı tomografi çekildi boyun bölgesine ordan da bişey çıkmadı.

Gastroentolojiye gittim floroskopi çekildi bişey çıkmadı. En son endoskopi yaptırdım orda hafif şiddette gastrit ve yemek borusunda minimal seviyede iltihap çıktı. Şurup ve hap verdiler kullanıyorum bitmek üzere ama hiçbir değişim yok. Başka ne yaptırabilirim sebebi ne olabilir? Su içmek işkence artık yemeğimi 15 dk da yerken 45 dk sürüyor çok kilo verdim.

0
0

Tomografi görüntülerini WeTransfer.com ile ulaştırın, bakalım.

0
0
0
0

Tomografide her iki tarafta stilohyoid kas kalsifikasyonu var > Bkz. Eagle Sendromu

0
0

Tomografi raporunda çok sayıda nodül var yazıyordu bu dediğiniz o değil sanırım. Öneriniz nedir cerrahi müdahale mi? Riski var mıdır? Kendi kendine geçebilir mi? Bunlar sonradan büyüyen şeyler mi daha önce yoktu böyle bir sorun 1 senedir başladı.

0
0

Sürekli yutkunma isteği geliyor tükrüğümü bile zor yutuyorum boş yutkunurken bile ses geliyor eagle sendromunda bunlar da var mı? Öneriniz nedir hocam ameliyat mı?

0
0

Tanı ve tedavi kararlarını herhangi bir hastayı bizzat muayene etmeden veremeyiz. Şikayetiniz hiçbir hastalığın tipik belirtisi de değil.

0
0

Hocam merhaba. Eagle sendromu olabilir diye doktoruma danıştım ince kesit detaylı tomografi istedi raporu çıkmış ancak görüntüler enabıza düşmediği için görüntüleri yükleyemedim.

Bir önceki raporda da vokal kord paralizisi yazıyordu ama kamerayla baktılar ses tellerin çalışıyor dediler. Bu raporda da aynısı görülmüş. Raporumu yorumlayabilir misiniz? Randevum bayramdan sonraya kaldı.

https://we.tl/t-rzCq3K2Coo

0
0

Benim size “her iki tarafta stilohyoid kas kalsifikasyonu var” diye yazdığım bulgu rapor edilmiş. Bu henüz gelişme aşamasında olan bir  sorun. Bir süre ilaçlarla şikayetler azaltılmaya çalışılabilir, veya ameliyatla tedavi seçeneği tartışılabilir. Doktorunuzun ameliyatla tedavi konusunda size bilgi vermesi, risklerini anlatması ve birlikte bir karar vermeniz gerekir.

0
0

Hocam bugün zor bela sıra bulup hastaneye gidebildim sonuçlarımı göstermeye. 2,5 cm den küçük olduğu için yutma güçlüğüne sebep olan şey bu değildir dedi. Eagle sendromunda yutma güçlüğünden çok yutarken kulağa doğru bir ağrı olur dedi. Yani yutma güçlüğüne neden olan etkeni biz bulamadık dedi. Belki bizim göremediğimiz bişey vardır bir başkasına da görün dedi.

0
0

Hocam tekrardan merhaba. Son çektirdiğim görüntülere daha yeni ulaşabildim. Rica etsem yorumlayabilir misiniz?

https://we.tl/t-UnVvnDfRLk

Gösterilen Sonuç: 1 - 10 / Toplam 13 sonuç bulundu.
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4