Syringomyeli kavitesi

0
0

uzun süredir 3 4 yıl kadar bel boyun agrısı cekmekteyim en son syringomyeli kavitesi var olduğu dendi

Teknik
LOMBER MRG İNCELEMESİ Sayın Meslektaşım Hastanıza Yapılan İnceleme Tekniği : Sagital planda SE T1 ve FSE T2 ağırlıklı Aksiyal planda GRE ağırlıklı

Bulgular
Lomber lordoz normaldir. Tüm düzeylerde vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri normaldir. Tüm lomber seviyelerde intervertebral disklerin arka konturlarında anlamlı taşma saptanmamıştır. Nöral foramen genişlikleri normaldir. Spinal kanal AP çapı normal olarak değerlendirilmiştir. Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir. İntra ve ekstradural kitle lezyon tespit edilmedi. Paraspinal yumuşak dokular normaldir. Olguya ait bulgular ana raporda belirtilmiş olup klinik, fizik muayene ve laboratuvar verileri ile birlikte korelasyonu önerilir.///////////////////
kontrastlı BEYİN MRG İNCELEMESİ

Bulgular
Görüntü alanına giren paranazal sinüsler normal görünümdedir. Temporal kemik kompartmanlarında patolojik sinyal izlenmemektedir. Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Bazal sisternalar açıktır. Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Pons, bulbus, mezensefalon normaldir. Serebral ve serebellar gri-ak madde ayrımı tabii olup patolojik sinyal kaydı tespit edilmedi. Korpus kallosum normal sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Perikallosal patoloji tespit edilmedi. Ventriküler sistem normal genişliktedir. Orta hat yapılarında sapma izlenmedi. İntra ve ekstra aksiyal kolleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilmedi. Olguya ait bulgular ana raporda belirtilmiş olup klinik, fizik muayene ve laboratuvar verileri ile birlikte korelasyonu önerilir.
//////
SERVİKAL MR İNCELEMESİ İnceleme Tekniği Sagittal planda SE T1 ve FSE T2 ağırlıklı Aksial planda GRE ağırlıklı

Bulgular
Servikal lordoz normaldir. C7 vertebra korpusu düzeyinde spinal kord santralinde 5 milimetre boyutlu syringomyeli kavitesi izlenmiştir. Tüm servikal seviyelerde intervertebral disklerin arka konturlarında anlamlı taşma saptanmamıştır. Nöral foramen genişlikleri normaldir. Spinal kord normal kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi. Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir. İntra yada ekstra tekal kolleksiyon yada kitle lezyonu saptanmadı. Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadı. Olguya ait bulgular ana raporda belirtilmiş olup klinik, fizik muayene ve laboratuvar verileri ile birlikte korelasyonu önerilir.
/////////////////////////
TORAKAL MRG İNCELEMESİ

Bulgular
Dorsal kifoz normal izlenmektedir. Vertebra korpus köşelerinde minör osteofitik sivrileşmeler mevcuttur. Tüm düzeylerde disk konturları düzgün olup, herniasyon bulgusu izlenmedi. Nöral foramenler açıktır. Spinal kord normal kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi. Spinal kanal genişliği normal sınırlardadır. Paravertebral alanlarda patolojik sinyal artışı saptanmadı. Olguya ait bulgular ana raporda belirtilmiş olup klinik, fizik muayene ve laboratuvar verileri ile birlikte korelasyonu önerilir.

  • zekeriya şahin , 4 hafta önce sordu.
  • son düzenleme 4 hafta önce
0
0

Kafatası içindeki oluşumlar ve omurganın boyun bölgesi ile ilgili sorunlar “beyin ve sinir cerrahisi” uzmanlık alanının konusundur. Bir soru da sormamışsınız ama, sormak istediklerinizi bir beyin-sinir cerrahisi uzmanına sormanızı öneririm.

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4