Uyku apnesi

0
0

Hocam bundan yaklaşık 4 ay öncesinde, babam uykusundan aniden uyanıp nefes alamadı ve 5-10 sn lik bir nefessizlikten sonra normale döndü. O günden sonra da aynı olayı dün yaşadı. Kalktı nefes alamıyordu ve konuşma engeli olan kişiler gibi sesler çıkardı ve hemen 3-5 sn içinde normale döndü. Hocam problem nedir? Açıkçası geceleri yine olacak diye ben uyuyamıyorum. Ve o esnada ben ne yapmalıyım? Şimdiden çok teşekkürler.

  • Burak Cengiz , 7 ay önce sordu.
  • son düzenleme 7 ay önce
0
0

Uyku apnesi olan kişiler çoğunlukla nefes durmaları sırasında ve sonrasında uyanmazlar, uyanırlarsa da nefes alamama sorunu uyanıkken devam etmez.

  1. Bu tabloyu daha çok reflüye bağlı gırtlak spazmı neden olur. Öncelikle babanızın reflüsü olup olmadığına bakılmalı. Bunun için öndelikle KBB uzmanı muayenesi gerekir, daha sonra gerekli görülürse Gastroenteroloji uzmanı muayenesi, yemek borusunda 24 saat reflü monitörizasyonu ve yemek borusu-mide endoskopisi incelemeleri gerekebilir.
  2. Bu incelemelerde şikayetlerin nedeni olarak reflü bulunmaz ise uyku apnesi olasılığı polisomnografi adı verilen uyku testi ile aranmalıdır.

Bahsettiğiniz olay tekrarlar ise sakin olmasını söyleyip derin nefes almasını söylemek dışında sizin yapabileceğiniz bir işlem yok.

Geçmiş olsun dilerim.
Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel