Tiroglossal duktus

0
0

İrfan Hocam merhaba,

2016 doğumlu oğlum Ağustos sonunda fistülize olan Tiroglossal Duktus kist için ameliyatı oldu, ameliyatta hiyoid kemiğinin ortası çıkarıldı ve cerrahımızın söylediğine göre dil köküne kadar yol takip edildi. Fakat 2 hafta önce fistüle olan yerin simetirisi konumunda boğazın diğer tarafında tekrar şişlik oluştu. 3 ay sonra boğazda tekrar şişlik oluşması sonrası ameliyatını yapan cerrah nüksetmiş olduğunu söyledi, ultrason sonrası şişlik noktasında kist olduğu anlaşıldı.

İlk ameliyatta hyoid kemiği alınmasına rağmen nüksetmesi normal midir? Anladığımız kadarıyla tekrar ameliyat olmamız gerekiyor, bu ameliyat sonrası tekrarlama ihtimali devam eder mi? Konu ile ilgili ne yapmamız gerektiği konusunda yardımınızı talep ederim.

Teşekkürler

Arda Soydam

Dosya ekle
  • Arda Soydam , 2 ay önce sordu.
  • son düzenleme 2 ay önce
0
0

Tiroglossal kanal kisti için doğru yöntem olan Sistrunk operasyonu gerçekleştirilmiş. Bu operasyondan sonra %5-14 arasında değişen oranlarda tekrarlama görülebilmektedir. Nüks riskini artıran nedenler arasında tiroglossal kanalın seyrinin mikroskopik düzeyde değişkenlik göstermesi, ana kanal ile bağlantılı ve gözle görülemeyecek küçük kanalcıklar bulunması, deriye fistülize olma vardır. Tekrarlayan kistler için tekrar operasyon gerekir, ancak tekrarlama riski yine de vardır.

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4