Tek taraflı ses felçi

0
0

20 gün önce tiroit ve paratiroit ten ameliyat oldum sesim kısıldı su içerken zorlanıyor konuşurken yoruluyorum doktor tek tarafın felç olduğunu bir yıl beklemek gerektiğini söyledi ses gelmezse gelebileceği söyledi neden tedavi için bu kadar bekleniyor bu süre de tedavi için geçirilmiş olunur mu

  • Lütfiye Kurgu , 10 ay önce sordu.
  • son düzenleme 10 ay önce
0
0

Ameliyatı yapan cerrah ses tellerini hareket ettiren sinirlerin bütünlüğünden emin ise, tiroid bezi ameliyatlarından sonra görülen ses teli felçlerinin çoğu zaman içinde kendiliğinden düzelir. Bu süre her hastada değişkendir ve 12 aya kadar uzayabilir. Kendiliğinden düzelme olasılığının bulunduğu bir yıl içinde ses teline kalıcı bir işlem yapılması doğru değildir.

Ses teli felci düzelmez ise, bir operasyon ile çalışmayan ses teli normal ses teline yaklaştırılarak ses kalitesi düzeltilmeye çalışılır. Kendiliğinden düzelme olmaz ise sinirin tekrar çalışmasını sağlayabilecek bir yöntem yoktur.

Bu aşamada öncelikle 1-2 hafta yutma egzersizleri ile nefes borusuna sıvı kaçırmadan yutmanız sağlanmaya çalışılabilir. Bu işe yaramaz ise ses telini diğerine yaklaştıracak bir enjeksiyon işlemi geçici olarak yapılabilir, bu işlem etkisi zayıfladığında tekrarlanabilir ve bu şekilde 1 yıllık bekleme süresinde şikayetleriniz giderilebilir veya hafifletilebilir.

Arzu ederseniz gelin, gerekli değerlendirme ve tedavinizi yapalım.

Geçmiş olsun dilerim.
Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel