Sinüzit

0
0

Merhabalar
4 haftadır gecmeyen bir geniz akıntım var boyle bir kronik sorunum ya da alerjim yoktu hiç. KBB uzmanına gittim alerji hapı verdi ilaç bitmesine ragmen gecmedi öneriler sonucu aferin sinüs kullanıyorum bana ne gibi bir yol önerirsiniz
Tesekkürler

0
0

Sinüzit teşhisi için tek başına geniz akıntısı yeterli bir kriter değil. Burun tıkanıklığı, koku alma hassasiyetinde azalma, burun çevresinde dolgunluk veya ağrı şikayetlerinden en az bir tanesinin daha birlikte olması gerekir. Sinüzitin kronikleştiğini söyleyebilmek için de şikayetlerin 3 aydan uzun sürmesi ve muayenede, ya da sinüs filmlerinde bunu destekleyecek bulguların olması gerekir.

Tedavisi de etkili olmadığına göre allerji olasılığı zayıf görünüyor. 1 aydır var olan geniz akıntısının başka nedenleri de olabilir:

  • Akut viral sinüzit: Nezle sonrası doku değişikliklerinin devam etmesine bağlıdır. Kullanmakta olduğunuz ilacın kısmen yararı olabilir, ancak sprey şeklinde başka ilaçlara da gereksinim vardır.
  • Vazomotor rinit: Burun salgı mekanizmasının nedeni bilinmeyen aşırı faaliyet göstermesidir. Bu sorunun kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, salgıyı azaltıcı ve sprey şeklinde kullanılan bir ilaç denenebilir.
  • Burun içinde veya sinüslerde başka bir sorun olabilir: mantar sinüzitleri, irritanlar, hormonal değişiklikler, ilaçlar vs vs

Sizi bizzat muayene etmeden, gerekli incelemeleri tamamlamadan ve belli bir teşhise ulaşmadan yazışma ile tedavi önermemiz mümkün değildir. Bu süreçleri tamamlamamız için randevu almayı arzu ederseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

 

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel