Sinüs kisti

0
0

merhaba hocam, sinüs kistlerinin oluşum sebebi nedir? diş köklerinin enfeksiyon yaratması ile bir bağlantısı var mıdır ve ağrıya neden olabilir mi? teşekkürler.

0
0

Bahsettiğiniz kist maksiller sinüs ise, burada oluşan kistlerin çoğunlukla nedeni belli değildir. 2. ön azı ve 1. 2. varsa 3. azı dişlerinin kökleri ile maksiller sinüsün tabanı komşudur (bkz. ekli görüntü). Bazı kişilerde diş kökleri ile sinüs boşluğu arasındaki kemik kalınlığı çok azdır, hatta bazen diş kökleri sinüs içinde bile olabilir. Bu durumda derin diş çürükleri, diş kökü çevresindeki enfeksiyonlar, diş eti iltihapları sinüsün içini döşeyen ince mukoza dokusunda kist vb değişikliklere yol açabilir.

Kist büyükse, diş kökü ile ilişkiliyse, kemikte enfeksiyon varsa ameliyat ile alınmalıdır.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

tekrar merhaba hocam,

ekte yer alan, çekilen diş tomografisi ve diş röntgenimde,  diş kökleri maksiler sinüsün içinde görünüyor, ve köklerde APSE – KİST oluşumuna benzer şişlikler var. Tam bu şişlik noktaları ağrıyor ve maksiler sinüslerden enfekte – acı bir akıntıya neden oluyor.

Gitmediğim kbb doktoru kalmadı, ama çözüm bulunamadı. Diş doktorları da dişte çürük görünmüyor dedi. Açıkçası diş doktorları tomografilerden pek anlamıyor gibime geldi.

sizce kökü şişen dişleri komple çektirsem bu hastalıktan kurtulabilir miyim? bu hastalık hayatımı mahvediyor. teşekkürler. saygılar.

0
0

Görüntü dosyalarınız ulaşmadı. Bunları metin kutusunun altındaki “Dosyaları seç” butonunu kullanarak ekleyiniz. Sadece desteklenen özellikte dosya yüklediğinizden emin olunuz.

0
0

röntgen ve 3d dental tomografi kesitini tekrar yükledim hocam, ağrıyan ve akıntı oluşan noktaları kırmızı ok ile işaretledim. tam ağrıyan yerlerde KİST oluşumuna benzer birşeyler var. Bunlar dişlerden kaynaklı apse olabilir mi.

0
0

2 tane panoramik grafi yüklemişsiniz, bunlar tomografi kesitleri değil. 1-2 kesitten de ne olduğunu anlamak mümkün olmaz, bütün tomografi filmlerinizi görmeliyim. WeTransfer ile ulaştırabilirsiniz.

Sağ tarafta kanal dolgulu dişin kökleri üzerinde görünen oluşum kist olabilir. Öyleyse bile sinüs kistleri ağrı yapmaz. Diş kökleri çevresinde kemikte kronik enfeksiyon varsa ağrının nedeni bu olabilir. Bunu sadece yüklediğiniz filmlere bakarak söylemek zor. Diş çekiminin gerekli olup olmadığına diş hekiminiz karar vermelidir.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

tekrar merhaba hocam,

sinüs ve diş tomografisi CD lerini ayrı ayrı WE transfer sitesine yükledim, linkleri aşağıdaki gibi;

Sinüs Tomografisi : https://we.tl/t-c1D5lMIvBR
Diş Tomografisi : https://we.tl/t-TNISwmr8s2

0
0

Sağ taraftaki kanal dolgulu ve bunun hemen arkasındaki azı dişi ile sol tarafta kistin altında kalan azı dişin köklerinin çevresinde kemik dokuda kronik enfeksiyon olduğunu düşündüren yoğunluk azalması görüyorum. Sinüs kistleri büyük bir olasılıkla buna reaksiyon olarak gelişmiştir ve ağrının kaynağı kistler değil, diş kökleri çevresindeki kemik sorunudur.

Diş hekimi de hemfikir olursa sorunlu dişlerin çekimi, kemikteki iyileşmeyi takiben sinüs tabanına kemik doku güçlendirmesi ve diş implantı düşünülebilir.

Hangi şehirde yaşıyorsunuz? Ankara’da iseniz size önerebileceğim bir merkez olabilir.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

tespitiniz mükemmel hocam, ağrılarımla birebir uyumlu noktalar. ben antalya dayım, fakat ankara ya da gidip geliyorum, ankara da önerebileceğiniz bir merkez varsa gidebilirim. ilginiz için çok teşekkür ederim.

0
0
9 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4