Sesin gripli gibi olması

0
0

iyi günler diliyorum, yaklaşık 3 aya yakındır sesim gripli gibi çıkıyor, 2 defa KBB doktoru en sonda bu hafta içinde foniyatri birimine gittim. oradaki aletin biri bozukmuş ancak hocam sanki ses teli içe çökmüş gibi dedi, 3 ay sonra gel dedi, sizce sebeb ne olabilir ve çözümü, ilaç veyahut ameliyat mıdır? teşekkürler şimdiden

  • Tufan Dama , 4 ay önce sordu.
  • son düzenleme 4 ay önce
0
0

İyi günler Tufan Bey. Görmeden kesin bir tanı söyleyemem ama, ses telinin içe çökmüş gibi görünmesi “sulkus vokalis” adı verilen ses telinin yapısal değişikliğini tanımlıyor olabilir. Bu sorunun nedeni belli değildir. Tütün kullanımı ve reflü risk faktörü olabilir.

Sulkus vokalisin tedavisi önce ses terapisi, düzelme olmuyorsa ameliyattır. Ancak, ameliyatın sesi düzelteceğinin garantisi yoktur.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

hocam cevabınız için çok teşekkür ediyorum, son olarak ameliyat kesin çözüm değil ise bi daha kötüye gider mi, giderse ne yapilabilir

  • tufan dama cevapladı 4 ay önce
  • son düzenleme 4 ay önce
0
0

Teşhisin ne olduğundan emin olmadan, bundan sonraki seyir hakkında size bir fikir veremem. Gripli gibi sesin nedeni burun, sinüsler, geniz ile de ilgili olabilir. Sadece ses teline odaklanmak da doğru değil.

Sulkus vokalis tahmini doğruysa bu sorun ses telinin yüzeyel tabakalarının sertleşmesi ile sonuçlanabilir ve ses kısıklığı artabilir. Yine ameliyat seçeneği vardır. Ameliyat olsanız da, olmasanız da ses teli sağlığına özen göstermelisiniz: sigara kullanılmaması, reflü varsa tedavisinin yapılması, bol su içme, bağırmama, kalabalık ve gürültülü yerlerde konuşmama, çok uzun konuşmalardan kaçınma gibi.

Geçmiş olsun.
Dr. İrfan Yorulmaz

3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel