Ses teli felci

0
0

merhaba ben yaklaşık 3 ay önce şiddetli öksürük üst solunum yolları enfeksiyonu rahatsızlığı yaşadım buna bağlı olarak gırtlakta ödem oluştu sol taraftaki ses telim çalışmıyor kalp, göğüs, boyun, beyin bölümleri mr tomografi vs. ile görüntülendi ve doktorlar tarafından kontrol edildi herhangi bir sorun yok bu bölgelerde aradan 3 ay gibi bir süre geçmesine rağmen benim sesim hala kısık olumlu yönde iyileşme var seste ama hala birşey yerken içerken soluk borusuna kaçma oluyor sesimde belli bir düzeyde kısıklık var ben bu sorunu nasıl çözebilirim sesimi eski haline getirmek için neler yapabilirim tavsiyeleriniz nelerdir lütfen paylaşırmısınız   saygılarımla…

  • Hulusi Başer , 5 ay önce sordu.
  • son düzenleme 5 ay önce
0
0

Görüntüleme yöntemleri ile ses teli felcini yaratabilecek belli bir neden bulunmadığına göre, bunu geçirmiş olduğunuz üst solunum yolu enfeksiyonunu yapan virüsün ses telini hareket ettiren sinirde de enfeksiyon yarattığı varsayılabilir. Nörit adı verilen sinir iltihabını kesin kanıtlayabilecek bir yöntem yoktur; bu tanıya sinir felcinin başka nedeni olmadığı kanıtlandıktan sonra ulaşılır.

Sinir iltihaplarının iyileşmesi çok yavaş bir süreçtir ve 12 aya kadar iyileşme devam edebilir. Bu nedenle 3 ay geçmiş olması, bundan sonra iyileşme olmayacağı anlamına gelmez.

Bundan sonra da iyileşme olabileceği dikkate alınarak 1 yıl dolmadan ses teline kalıcı bir müdahale yapılması doğru olmaz. Ancak ses kısıklığını ve nefes borusuna gıda kaçışını azaltmak için ses teline geçici bir madde (çoğunlukla hyaluronik asit) enjeksiyonu yapılabilir. Hyaluronik asit bir süre sonra yok olduğu için işlemin gerektiğinde tekrarlanması gerekebilir. Bu işlem lokal veya genel anestezi ile uygulanabilir.

1 yıl geçtikten sonra düzelmeyen ses teli felçlerinde medalizasyon laringoplasti adı verilen operasyonla bu işlem kalıcı hale getirilebilir.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel