Ses teli felci

0
0

Sesim kısıldı. Doktora gittiğimde boğazıma baktı ve ses telinin teki felç dedi. Başka doktora gittiğimde kamera ile beraber baktık ve tek taraftaki ses teli çalışmıyor. Çalışan taraf salyangoz boynuzu gibi açılıp kapanıyor. Tiroitte nodül çıktı. Buna nodül baskı yapmıştır veya kötü hastalık sonucu olmuştur dediler. Tiroit ameliyatı oldum. Ameliyatı yapan hocam ses tellerini kurtardık, o bölgede sıkıntı yok dedi. Papiler kanseri çıktığı için ameliyatta tiroitin tamamı ve lenf bezlerimde alındı. Papiler için tedavi sürecim devam ediyor ve sıkıntı yok. Ancak sesim normal konuşma için yeterli. Dikkatli yemez içmezsem genizime gidiyor. Tiz konuşamıyorum. Uzun soluklu konuşamıyorum, nefesim bitiveriyor. Tiz ve uzun soluklu konuşmalar için ne tür tedavi olmalıyım.

  • Şahidi Kuşcu sordu 4 ay önce
  • son düzenleme 4 ay önce
0
0

Çalışmayan ses telinizin eski görevine kavuşup kavuşmayacağını görmek için ameliyattan sonra bir yıl beklenmesi gerekir. Bu süre içinde sırasıyla şunlar yapılabilir:

  1. öncelikle içtiklerinizin nefes borusuna kaçmasına ve ses kalitesinin bozuk olmasına neden olan, ses telleri arasında kalan aralığı azaltmaya yönelik ses ve konuşma terapisi uygulanması gerekir
  2. Bu yeterli olmaz ise çalışmayan ses telinin yanına geçici enjeksiyon yapılabilir
  3. Bir yıl sonunda sorun halen devam ediyorsa kalıcı enjeksiyon veya medializasyon tiroplasti ameliyatı uygulanabilir

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*