Ses kısılması ve boğazda yanma hissi

Cevaplandı
0
0

Merhaba 6 aydır sesimde çatallanma mevcut önce öksürükle başladı onu astım ilacı ile geçirdim 2 ay sesimin kısıldığı dönemler oldu bu süreçte 2 kere ses tellerime bakıldı(bir aletle) ve o kısmın kızarık olduğunu söylediler 1ay alerjik ilaç kullandım özafagus manometrisi , PHmetre(safra ölçümü yapılmadı)  endoskopi yapıldı safra reflüsü les gevşekliği olduğumu söylediler 5 ay boyunca reflü ilaçları kullandım tam olarak geçmedi ve reflü ameliyatına karar vermişken tekrar endoskopi yapıldı ve reflü (les gevşekliği yokmuş)  değilde hiperaktif özafagus olduğunu söylediler  Psikolojik olabileceğini düşünen doktorlar olduğu için buna ek 2 ay depresyon ilacı kullandım  yani sonuç tam olarak iyileşemedim 1 saat konuştuktan sonra boğazımda batma ve yanma oluyor.Zaten boğazımda olan batma her daim devam ediyor 6 aydır zencefil ve naneli sakızla yaşamaya çalışıyorum sosyal ortamlardan kaçıyorum gürültülü yerlere gidemiyorum iş yerimde az ve öz konuşmaya gayret ediyorum … Çok kolay bir süreç yaşamıyorum ses kısıklığı sebebi olabilecek şeyleri araştırıyorum …..Eksik kalan bir test olabilir mi yani neden sesim çatallanıyor ve neden uzun süreli konuşamıyorum?  Ses çatallanması sebebi ne olabilir?

 

  • Simge Yılmaz , 4 yıl önce sordu.
  • son düzenleme 4 yıl önce
En iyi cevap
0
0

Ses tellerinin görüntüsünün normal olduğu, ancak fonksiyonlarının bozulduğu bir grup sorun var. Bunlara “fonksiyonel disfoni” adı verilir. Sesi dinlemekle, bilgisayarlı ses analizi yapmakla ve stroboskopi adı verilen gırtlak ve ses tellerinin titreşim fonksiyonlarını gösteren bir inceleme ile değerlendirilmesi ve tedavi planlaması yapılmalıır. Reflü belirti ve bulguları varsa bunlar da birlikte tedavi edilmelidir.

Arzu ederseniz gelin, bakalım. Özellikle pHmetri sonucunuzu görmek isterim.

Dr. İrfan Yorulmaz

En iyi cevap
0
0

Yanıtınızdaki bu ortamda yayınlanması etik açıdan şık olmayan ifadeleri çıkartmak durumunda kaldığımız için özür dileriz.

pH monitörizasyon çalışmasında yerleştirilen katater ne kadar süreyle kaldı? Raporda 30 dk ölçüm yapılmış gibi görünüyor.

0
0

Hocam cevap verdiğiniz için çook teşekkür ederim ……….. ………….. …………. …………. ………….. Ekte PH metre sonuçlarım mevcut (sadece 1 kere reflü gerçekleşmiş ancak benim midemde safra vardı onun testi gerçekleşmedi bu yapılan asit ölçer testi)  4 yıl önce safra reflüsü les gevşekliği vardı sonra bu sene tekrar endoskopi yaptırdım safra reflüsü les gevşekliği  tanısı tekrar kondu ilaçlar kullandım safra gideren asit gideren tüm ilaçları kullandım en son ameliyata karar verdiğimde ikisininde olmadığını öğrendim. Araştırmalarım sonucu sjögren olabileceğimi düşünüp ramotolojiye gittim ilk testimin sonucunu bugün öğrendim ana pozitif çıktı diğerlerini bugün verdim bu sendrom çıkabilir diye düşünüyorum. Doktor bir KBB uzmanına da gitmem gerektiğini söyledi gittiğim KBB uzmanları sadece alerjik rinit deyip beni gönderdiler.. İki kişi 5 ay önce bir aletle boğazıma baktı birşey olmadığını kızarıklık olduğunu söylediler 6 aydır doktor doktor dolaşıyorum… Sonuç hala sesimde çatallanma ve boğazımda yanma mevcut….

En başta belirti kuru öksürük sık geğirme..

Şuan ki belirtiler ses çatallanması -kısılması geğirmelerde azalma

Teşekkürler İrfan Hocam..

  • Simge Yılmaz cevapladı 4 yıl önce
  • son düzenleme 4 yıl önce
0
0

Hocam 24 saat kaldı 30 dakika değil .

  • Simge Yılmaz cevapladı 4 yıl önce
  • son düzenleme 4 yıl önce
0
0

Romatoloji herhangi bir teşhise varamaz ise pH ve impedans monitörizasyonu yapabilen bir gastroenteroloji merkezine başvurmanız ve incelemenin tekrarlanması gerekebilir.

0
0

Hocam ultrason yapıldı lenfte şişme var ancak çok değil biri 60 mm diğeri 30 mm olarak ölçülmüş benim sıkıntım tamda o bahsettiğim yerde boğazımın üstü kısmında konuşurken yanmam dahada artıyor . Ne yapacağımı şaşırdım ramotoloji sonuçlarım henüz çıkmadı çıkanların yarısı negatif .. Ama ciddi sıkıntı yaşıyorum birşeye alerjim olabilir mi diye düşünüyorum … Hocam cidden bi teşhis konulamaması en zor olan ..

  • Simge Yılmaz cevapladı 4 yıl önce
  • son düzenleme 4 yıl önce
0
0

Yazdığınız birimler doğruysa, 30mm=3cm ve 60mm=6cm lenf bezleri boyun için çok büyük ve mutlaka incelenmeleri gerekir. Boyunda lenf bezlerinin kabul edilebilir en büyük boyutları 1.5-2 cm’dir.

0
0

Hocam ben yanlış anlattım sanırım kusura bakmayın 10*3mm ve 12*5mm yazınca çarpma işlemi yaptım çünkü lenf nodlarım okadar büyük değil yazılanı direk göndersem daha doğru olur sanırım 1cm 0,3cm ve 1,2cm ve 0,5cm tamda o nodların olduğu yerde batma var sanki orda bi yara varmış gibi yanma hissediyorum ilginiz için çok teşekkür ederim

Dosya ekle
  • simge yılmaz cevapladı 4 yıl önce
  • son düzenleme 4 yıl önce
0
0

Bu boyutlar ve lenf bezlerinin özellikleri, bulundukları bölge için normal kabul edilebilir. Ses tellerinin fonksiyonunu ses analizi ve stroboskopi ile değerlendirmek gerekir.

9 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4