Samter triadı

0
0

merhaba hocam alerji uzmanı tarafından koku alamadığım ve non steroid ilaçlara alerjim olduğu için samter teşhisi konuldu falat kbb uzmanına gittiğimde burnumun içine kamera ile baktı nazal polibe rastlanmadı ve herhangi bir astım belirtim yok bu durumda samter olmuyormuyum? Yanlış teşhis mi konuldu non steroid aleejisi olan herkes samter mi oluyor bu durumda anlayamadım. Kbb uzmanı koku sinirlerin zedelenmiş olabilir geçirdiğin herhangi bir enfeksiyondan dolayı dedi 9 ila 12 ayı bulabilir düzelmesi dedi aydınlatırmısımoz beni

  • Ayşe Mertoğlu , 1 hafta önce sordu.
  • son düzenleme 1 hafta önce
0
0

Samter triadında şu 3 sorunun birlikte bulunması gerekir:

  • Astım
  • Nazal polip
  • Aspirin ve çoğu antiinflamatuar ilaca karşı aşırı duyarlılık (astım atağı geçirme veya burun şikayetlerinde artma)

Tek başına ilaç alerjiniz olabilir, buna Samter denemez. İlaç alerjiniz için bir alerji uzmanı denetiminde test yapılması gerekir.

Koku kaybı COVID-19 etkeni de dahil olmak üzere, bir çok solunum yolu virüsü nedeniyle ortaya çıkabilir. Başka nedenleri olup olmadığına da bakılmalıdır elbette. Virüslerin neden olduğu koku kaybının iyileşme süreci 1 yılı bulabilir veya düzelme olmayabilir. 1 yılı geçmediyse ve başka bir nedeni yoksa koku rehabilitasyonu uygulanmalıdır.

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4