Otitis media

0
0

Hocam merhaba; 1 buçuk yıl önce orta kulak iltihabı teşhisi kondu ve kulağıma havalandırma tüpü takıldı. 3-4 ay o şekilde bekledim fakat herhangi bir sonuç alınamadı. İşitmem tamamen normal iken süreç içinde ileri derecede işitme kaybı oluştu. Bir çok doktora gittim. Sürekli emar vs çekildi. Bazıları ameliyat dedi. Bir profesör ameliyat gereksiz çözüm olmaz dedi. Başka bir profesör biraz bekle duruma bakalım dedi. Yani kafam karıştı. Başımda ağırlık halsizlik ve dengede sorunlara neden oluyor. Ekte belirtilen tam olarak ne demektir ameliyatla düzelir mi yorumlarsanız sevinirim.

RAPOR SONUCU
Bilateral serebell pontin açı normal değerlendirilmiştir. Bu bölgede 7 ve 8., kraniyal sinirler, kohlea vestibül normaldir. Sol temporal kemik normaldir. Sağ tarafta ise mastoid antrum orta kulak düzeyi ve mastoid apeks düzeyinde belirgin mukozal kalınlaşma ve havalanma azlığı dikkati çekmektedir. Diffüzyon MR’da çok belirgin diffüzyon kısıtlaması gösteren bir oluşum saptanmamıştır. Bu bulgular tama yakın inflamasyona sekonder değişiklikler olarak değerlendirildi. Kesitlere dahil intrakraniyal yapılar normaldir. Orta hat oluşumları normal değerlendirildi.

0
0

Ventilasyon tüpü takılması, çoğunlukla orta kulağa hava taşıyan östaki tüpünün iyi çalışmaması nedeniyle yapılan bir işlemdir. Bu sorunun varlığında kulak zarında incelme, çökme ve ameliyat gerektiren müzmin orta kulak iltihabı gelişebilir.

Ameliyat kararı için kulak zarının muayenedeki görünümüne bakmak, işitme testi sonucunu ve bilgisayarlı tomografi filmlerinin tamamını değerlendirmek gerekir. Yüklediğiniz birkaç bilgisayarlı tomografi görüntüsü tıbbi değerlendirme için yetersizdir.

Arzu ederseniz gelin, bakalım.

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4