Orta kulakta yumusak doku dansitesi

0
0

TEMPORAL KEMİK YRBT İNCELEMEDE; Teknik: Siemens Emotion sprial tomografi cihazi ile aksiyel düzlemde yapılan incelemede elde edilen kesitlerde; Klinik Bilgi/ Ön tanı : Kulak akıntısı, tıkanıklığı Bulgular: Sol tarafta orta kulak aerasyonu doğal olup, orta kulağa ait kemikcik zinciri normal konfigürasyondadır. Semisirküler kanallar ve kohlea iki tarafta normal izlenmiştir. İnternal akustik kanallar simetrik ve normal genişliktedir. Bilateral dış kulak yolu konturları normaldir. Sağda mastoid kemikler ve mastoid antrumu oblitere eden ve orta kulağa uzanarak kemik zinciri çepeçevre saran ve timpanik kaviteyi oblitere eden, anterıor kesimde östaki kemik proçesi tıkayan yumuşak doku dansitesi izlenmektedir. Sağda orta kulak kemik zinciri normalden küçük ve deformedir Mastoid kemikte konturlar küntleşmiştir. Segmen timpani, tegmen tigmani incelmiş ve yer yer deforme görünümdedir Sonuç: Sağda mastoid kemikler ve mastoid antrumu oblitere eden ve orta kulağa uzanarak kemik zinciri çepeçevre saran ve timpanik kaviteyi oblitere eden, anterıor kesimde östaki kemik proçesi tıkayan yumuşak doku dansitesi izlenmektedir. Sağda orta kulak kemik zinciri normalden küçük ve deformedir ( lizis) Mastoid kemikte konturlar küntleşmiştir. Segmen timpani, tegmen tigmani incelmiş ve yer yer deforme görünümdedir (tarif edilen bulgular kolestatom lehine değerlendirilmiştir) İntra kranial enfeksiyon yayılımı açısından Kontrastlı Kranial MR inceleme ek bilgiler verebilir.

Hocam iyi akşamlar yardımcı olursaniz sevinirim ameliyat olmam gerekir mi acaba olmasam ilerleme yaparmi?

  • Aykut Akıncı , 2 hafta önce sordu.
  • son düzenleme 2 hafta önce
0
0

Bu rapordaki bulgular müzmin orta kulak iltihabını destekliyor. Muhtemelen ameliyat olmanız gerekiyor ama, sadece görüntüleme verilerine dayanarak ameliyat kararı verilemez. Belirtilerin neler olduğunu ve seyrini, kulak zarının durumunu, işitme testi sonucunu da bilmek gerekiyor.

Müzmin orta kulak iltihabı, özellikle de raporda şüphelenildiği belirtilen kolesteatomlu tipi tedavi edilmediğinde tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir.

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4