Nazofarenks BT

0
0

yaklaşık 10 aydır geçmeyen boğazımda özellikle sol tarafta dolgunluk, takılma, gerilme, ses kısıklığı gibi şikayetlerle en son gittiğim doktorun istediği tomografi sonucum ektedir. Ayrıca  kanda WBC 14.6 çıkmıştır. Doktor yorum yapmadan lenf bezlerinde büyüme olduğu enfeksiyon için multisef 750 enjeksiyon ve dicloflam günde 2 kere, zespira 1 kez, nasozter burun spreyi ve flurend gargara verdi. 1 ay sonra kontrol dedi. İnternette okuduklarımdan nazofarenks kanseri korkusu yaşıyorum. Lütfen tomografi sonuçlarımı ve yaşadığım bu rahatsızlığı değerlendirirmisiniz. Teşekkürler

Dosya ekle
  • Filiz Tekin , 11 ay önce sordu.
  • son düzenleme 11 ay önce
0
0

BT görüntülerine bakarak nazofarenks kanseri olup olmadığını söylemek mümkün değildir. Kanser bir hücre hastalığıdır ve teşhis için hücre yapısına bakmak gerekir. Bu da dokudan örnek alıp (biyopsi) patoloji incelemesi yapmayı gerektirir.

BT raporunuz nazofarenks kanseri açısından pek şüpheli ifadeler içermiyor. Doktorunuzun yaklaşımı da tamamen yerinde. Kanda beyaz kürelerin yüksekliği bir enfeksiyon geçirdiğinizi düşündürüyor. Tedaviden sonra muhtemelen kan tetkikiniz tekrarlanacaktır:

  • Beyaz küreler normale dönerse nazofarinkse endoskop adı verilen optik aletlerle bakarak şüpheli bir görünüm olup olmadığına ve biyopsi gerekip gerekmediğine bakılacaktır.
  • Beyaz küreler yüksek seyretmeye devam ederse bunun nedeni araştırılacaktır.

Şikayetleriniz boğaz reflüsü düşündürüyor.

Geçmiş olsun dilerim.
Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. 1 ay sonraki kontrolde kan tetkikinin yanı sıra lenf nodlarindaki kuculmenin de olup olmadığı önemli midir ve bakilir mi

  • Tuna Yağmur cevapladı 11 ay önce
  • son düzenleme 11 ay önce
0
0

BT raporunda anormal boyutta veya özellikte lenf nodları yok. Kontrol muayenenizde lenf nodlarında sayı veya boyut artışı saptanırsa ultrasonografi ile kontrol önerilebilir. Bunun dışında büyük bir olasılıkla gerekli olmayacaktır.

Geçmiş olsun dilerim.
Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

Hocam tomografi ile ilgili bir sorum daha olacak. Tomografide  sol tarafta görülen rosen müller fossanın parsiyel kapalı olması ve sol tubarisun belirgin olması ve hipodansite olması neden olur? Birde benim bogazımın sol tarafında yaklaşık 10 aydır geçmeyen dolgunluk ve et parçası varmış hissi bu sorunlardan olabilirmi? Teşekkürler

  • filiz tekin cevapladı 10 ay önce
  • son düzenleme 10 ay önce
0
0

Sizin nazofarinksteki hafif bir şişliği dolgunluk veya orada bir şey varmış gibi hissetmeniz pek mümkün değil. BT raporunda belirtilenler masada yatış pozisyonunuza, yapısal asimetri olmasına, bir enfeksiyona veya bir tümöre bağlı olabilir. Bunu tomografi ile ayırt etmek mümkün değil. O bölgede endoskopi ile anormal bir görünüm olup olmaması önemli. Doku yüzeyi normal görünmüyorsa veya şişlik varsa biyopsi yapılması gerekir.

Saygılarla,
Dr. İrfan Yorulmaz

5 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel