Maxilla sinüs tümorü

0
0

Merhabalar,

Babama 4. evre sağ maksilla sinüs tümorü teşhisi kondu. Trakya Ünv.’de 35 seans radyoterepi ve kemoterapi gördü. MR çekimine göre tümor 6cm’den 3,4 cm’ye gerilemiş. PET-CT taramasına göre metastaz yok. Ameliyata karar verildi.  Kaşın biraz üstünden gözle birlikte damağı da kapsayan geniş bir alanın çıkarılması gerekiyormuş. Karından doku nakledilecekmiş. Plastik R. Cerrahtan olumlu görüş alındı ama doktorumuz operasyon için Çapa yada Cerrahpaşa tıp fakültelerine başvurmamızı önerdi.  Bu operasyon nasıl oluyor? Ameliyat sonrası için bilgi verebilir misiniz? Ne kadar zamanda iyileşir? Sonrasında tekrar kemoterapi gerekiyormuş? Süreç nasıl devam edecek?

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

  • Nevin Kızıltepe , 11 ay önce sordu.
  • son düzenleme 11 ay önce
0
0

Tümörü Evre 4 yapan faktör, tanımladığınız operasyondan tahmin edebildiğim kadarıyla göz küresi içindeki yapıların da etkilenmiş olması. Bu durumda “radikal maksillektomi” adı verilen bir operasyonla üst çene kemiğinin tamamı (sert damak bu kemiğe dahildir) ile birlikte gözün de alınması gerekir. Bazen yanak derisi de alınması gereken bu dokulara dahil edilir; bu filmlerdeki yayılıma göre verilmesi gereken bir karardır. Oluşacak geniş boşluğun vücuttan alınacak hacimli bir doku ile doldurulması gerekir. Bunun için karın alt kısmından elde edilecek, kas ve deri katmanlarını içeren “rektus abdominus” flebi ile yapılması iyi bir seçimdir. Karın duvarından alınan bu dokunun yüze taşındığında yaşayabilmesi için damarlarının boyundaki bir atardamara ve tercihen iki toplardamara bağlanması gerekir.

Bütün bunlar teknik olarak zor, uzun süren ve ancak deneyimli bir ekibin gerçekleştirebileceği bir operasyon gerektiriyor. Her şey yolunda giderse, operasyondan sonra babanızın hastanede tahminen 2-3 hafta yatması gerekebilir. İyileşme gerçekleşene kadar beslenmesi yemek borusuna veya mideye yerleştirilecek bir tüp aracılığıyla yapılacaktır. Bir solunum sıkıntısı yaşanmaması için nefes borusunun boyundan açılarak solunumun garantiye alınması, ameliyat bölgesinde iyileşme tamamlandıktan sonra bunun kapatılması da gerekebilir.

Kemoterapi gereksiniminin operasyondan sonra ne kadar devam edeceği tıbbi onkologlar tarafından ilk tedavi aşamasında zaten belirlenmiştir.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel