Lenf nodunun alınması Hk

0
0

Merhabalar Hocam,

5 yaşındaki çocuğumda 2,5 yıldır lenf nodu mevcut ve takip ediliyor. Çocuğumun bademcik çok büyük olduğundan bademcik ve geniz eti alınacak düşünüyorum.

Lenf nodu bezesi boğaz yan kısmında sonuçları devamlı temiz huylu çıkmakta ancak çoğu aralıklarla lenf nodu büyümekte. Lenf nod’unu oradan ameliyat ile lenf nodu alınmalımıdır.Komple parça alınarak patoloji’de incelenmiş olur.Oradaki lenf modu çıkartılmış olur.Daha detaylı incelenmiş olacagını düşünüyoruz.

Dıştan çocuğun boyun kenarında dikiş izi kalacak sanırsam

aneztezi alıp bademcik geniz eti alınmışken oradaki lenf nodu alınması mantıklımıdır.

Sanırsam kendimi ifade edebildim.Hatalı cümlemiz olduysa kusurumuz affola hocam.Düşünce cebınızı beklemekteyim.

Aşağı kısımda son iki adet ultrasyon sonucu mevcuttur.

Tekrardan çok teşekkürler

15.03.2023

Sağ servikal zincirde büyüğü submandibuler bölgede 30X12 mm , servikalde büyüğü submandibuler alanda 35X19 mm boyutunda kalın korteksli hilusu seçilebilen büyümüş LAM lar izlendi.Takipleri önerilir.

——————————————————————————————————————-

 22.12.2020

Bulgular

Bilateral servikal zincirlerde büyüğü solda level 2 düzeyinde 32×10 mm boyutunda ekojen yağlı hilusu seçilen, korteksi hafif kalınlaşmış (3 mm) olmak üzere, kiminin korteksi kalınlaşmış, kimi hafif büyümüş multipl lenf nodları izlenmiştir. Bilateral submandibuler ve parotis glandlar doğaldır. Tiroid bezi doğaldır.

 

0
0

Lenf bezlerinin büyüme nedeni geniz eti ve bademciklerin kronik iltihaplanması ise, ameliyattan sonra muhtemelen lenf bezleri küçüleceklerdir. Bir lenf sistemi hastalığı düşünülüyorsa geniz eti ve bademcikler alındıktan sonra bunların patoloji incelemesi ile tanı koyulabilir. Mutlaka lenf bezinden de inceleme yapılması istenirse iğne ile hücre örneği alınabilir. Yani, çocukta boyundan lenf bezi çıkartılması gibi çok kolay olmayan ve yara izi bırakacak bir işlemin yapılmasına çoğunlukla gerek duyulmaz.

Geçmiş olsun.

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4