Lenf nodülü ve tek taraflı bademcik büyümesi

0
0

İyi günler İrfan hocam, benim gırtlağın sol tarafında 3-4 aydır geçmeyen 18 mm boyutlarında ağrılı lenf nodülüm var yine sol bademciğimde enfeksiyon olmamasına rağmen sık sık şişip belirginleşiyor, yutma güçlüğü de yaşıyorum sol tarafta dolgunluk bir şey takılmış hissi var. Bir muayenemde boğaz reflüsü olduğu söylenmişti boğaz reflüsü bütün bunlara sebep olur mu? Olursa çaresi için nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Melisa Demirören , 3 sene önce sordu.
  • son düzenleme 3 sene önce
0
0

Reflü boğazda takılma hissine neden olabilir, ancak bademciğin ve boyundaki lenf bezlerinin büyümesine yol açması beklenmez.

Şikayetlerinizin bir enfeksiyon için beklenenden bir hayli uzun süreli olduğu dikkate alınırsa, tek taraflı bademcik ve aynı tarafta boyun lenf bezlerinin 15 mm’den daha fazla büyümesi bu dokuların incelenmesini gerektirir. Sizi muayene etmeden, bademciğin diğerine göre ne kadar büyük olduğuna ve yüzey özelliklerine bakmadan, boyundaki lenf bezinin yerini tam olarak belirlemeden ve bazı kan tahlil sonuçlarını değerlendirmeksizin kesin bir karar veremem ama, dokuların incelenmesi için boyundaki lenf bezinden iğne ile biyopsi alınarak ve bademciğin ameliyatla alınarak incelenmesi gerekebilir.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

Teşekkür ederim hocam en yakın zamanda geleceğim size, bademcik bazen büyüyor dışarıdan da belli oluyor elime sert bir şekilde geliyor daha sonra diğeri gibi normal boyutuna dönüyor. Bu sene bir enfeksiyon geçirmedim ama geçen senelerde yılda en az 5 kere bademcik enfeksiyonu geçiriyordum.

  • Melisa Demirören cevapladı 3 sene önce
  • son düzenleme 3 sene önce
0
0

Bademcikleri dışarıdan, yani boyundan elle hissetmeniz mümkün değildir. Muhtemelen bademcik iltihaplanmasına bağlı olarak büyüyen lenf bezleri şişiyor ve siz bunu hissediyorsunuzdur. Normal boyuta dönüyor olması ciddi bir hastalık şüphesini azaltıyor.

Erişkin bir kişinin yılda 5 kez bademcik iltihabı geçirmesi olağan bir durum değildir ve müzmin bademcik iltihabı açısından değerlendirmeyi ve tedaviyi gerektirir.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4