Lenf nodu

0
0

Çenemin altında ağrı ile başvurduğum kbb doktoru usg istedi ve rapor şu şekildedir:
Hastanın ağrı ve şişlik tariflediği sağ submandibuler bölgede büyüğü 24×8 mm ve sağ submental bölgede 14×6.5 mm boyutta yağlı hilusları seçilen ancak kalın korteksli reaktif LN ları izlendi.

Yüksek ateş yok, gece terlemesi yok ama yorgunluk hali mevcut. Antibiyotik verdi 1 Ay sonra tekrar usg çekileceğim küçülmedigi takdirde ne aşamalar beni bekliyor ve korkmalı mıyım sayın hocam yardımcı olursanız sevinirim.

  • Tugce nur , 1 ay önce sordu.
  • son düzenleme 1 ay önce
0
0

Ağrı ve yorgunluk olması, lenf bezlerinin en-boy oranlarının farklı olması, ultrasonografide reaktif özellikler görülmesi çene altı lenf bezlerinin bir enfeksiyon nedeniyle büyüdüğünü düşündürüyor. Çene altı lenf bezleri çoğunlukla ağız içindeki, özellikle de diş ve diş etine ait enfeksiyon odakları nedeniyle iltihaplanır, buna da bakılması gerekir.

Doktorunuzun yaklaşımı yerinde. Ancak lenf bezlerinin küçülmesi, enfeksiyon odağının ortadan kalkmasından sonra 2-3 ay sürebilir.

Kontrolde Lenf bezlerinde sayıca artış olursa veya boyutları büyümeye devam ederse iğne ile hücre örneği alınarak patoloji incelemesi yapılması gerekebilir.

Geçmiş olsun.

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4