Lenf bezlerinde şişme

0
0

Merhabalar, yaklaşık bir ay önce sol yirmilik dişim çiğneme sırasında ağrıyordu. Daha öncesinde de bu yirmilik dişlerinin çekilmesi gerektiği söylenmişti. Bu ağrıyı takiben sol çene altımda şişlik hissettim. Birkaç gün sonra da simetriğindeki sol çene altımdaki lenf bezim şişti. Dişimi çektirdim fakat şişlikler halen devam ediyordu. Diş çekiminden sonra da diş ağrılarım devam ediyordu. Diş çekiminden 2 hafta sonra sol arka boynumda altlı üstlü iki tane şişlik hissettim. Diş doktoruna gittiğimde çekilen yirmilik diş etinde fazla olmasada enfeksiyon olduğunu söyledi ve lenf bezi şişliklerinin ona bağlı olacağını söyledi. Enfeksiyon temizlendi ama tekrarlayabileceği söylendi. Lenf bezlerim için doktora gittiğimde ise elle muayene yaptı ve lenf bezlerim ölçüldü. Sonuçlarım şu şekilde: sağ submandibuler 6 mm, sol submandibuler 8 mm, sol üst servikal 8 mm, sol posterior servikal 6-7 mm. Şu anda da ensemden boynuma doğru olan bölgede yine sol tarafta küçük bir şişlik daha hissediyorum. Bunlar dişteki enfeksiyon kaynaklı mıdır yoksa kanser olabilir mi? 4 gündür antibiyotik kullanıyorum ancak herhangi bi küçülme hissetmiyorum ve başka bölgelerde de tekrarlamasından endişe ediyorum. Endişelenmem gereken bir durum var mı? Cevap verirseniz çok sevinirim

  • Zeynep Kaplan , 3 ay önce sordu.
  • son düzenleme 3 ay önce
0
0

Boyundaki lenf bezlerinin kanser veya lenfoma açısından şüphe uyandırması için 1.5-2 cm’den daha fazla büyük olması, birbirlerine yapışık olmaları, giderek büyümeleri veya giderek sayıca artış göstermeleri gibi kriterler aranır.

Kanser bir hücre hastalığıdır ve ancak şüphelenilen dokudan biyopsi alınarak ve hücre incelemesi yapılarak teşhis edilebilir. Hiç bir tahlil veya görüntüleme incelemesi kanserdir veya değildir diye sonuç veremez.

4 günlük antibiyotik tedavisi ile lenf bezinde küçülme olmaması normal, çoğunlukla küçülme haftalar içinde olur.

0
0

Hocam peki şişen lenf bezlerinin kolayca hareket ettirilebilir, oynak olması iyi bir şey midir?

  • Zeynep Kaplan cevapladı 3 ay önce
  • son düzenleme 2 ay önce
0
0

Evet, bu olumlu yönde bir bulgudur.

3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4