Lenf bezlerinde büyüme

BU UYGULAMA GEÇİCİ BİR SÜRE İÇİN DURDURULMUŞTUR.

 

0
0

Merhaba Hocam,

Yaklaşık min. 5 aydır boyun, çene altı sol kısımda lenf bezlerimde büyüme var. Tam olarak ne zaman bilmiyorum fakat sağ tarafta da yeni bir beze oluşumu farkettim. Bu arada iştahım yerinde, karında gurultu, şişlik, zaman zaman kasıklarda hafif agrı yaşıyorum. Tit normal. Sol taraf usg :

BOYUN VE KITLE LEZYONU RDUS: Tiroid gland boyutlari normaldir. Her iki lobda, sagda belirgin buyugu 7 mm capli birkac kistik nodul izlendi. Submandibuler ve parotis bezleri dogaldir. Her iki taraf servikal zincirlerde patolojik boyut ve  konfigurasyonda lenf nodu saptanmamistir. Olgunun sikayet tarifledigi loaklizasyonda; sol submanddibuler bolgede buyugu 17×6 mm boyutunda birkac adet reaktif gorunumlu lenf nodu izlendi.

Anti Cmv igG: 500/ Anti Rubella igG :70.7 Çıktığı için Asm hekimi viral enfeksiyon geçirdiğimi o nedenle şişmiş olabileceğini söyledi.

Üç hafta önceki tam kanı aşağı ekliyorum. Lenflerimi ellemiyorum bir aydır, arada bakıyorum fakat bir küçülme farketmiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim

0
0

Çene altı lenf bezlerinin büyümesinde öncelikle diş ve dişeti sorunu olup olmadığına bakılmalıdır.

Viral Ig G değerlerinin yüksekliği o virüslerle daha önceden herhangi bir zamanda (haftalar-aylar-yıllar önce olabilir) karşılaşılmış olduğunu gösterir ve erişkinlerin çoğunda CMV-IgG pozitiftir. Tetkik yapıldığı anda enfeksiyondan şüpheleniliyorsa IgM değerlerinin yüksek olup olmadığına bakılmalıdır.  O andaki tam kan sayımı sonuçları da fikir verir. Ig tetkiklerinin ve ultrasonografinin ne zaman yapıldığını belirtmediğiniz için bu konuda kesin bir şey söylenemez ama, geçirilmiş virüs enfeksiyonlarına bağlı büyümüş lenf bezlerinin çoğunlukla 3 ay içinde gerilemesi beklenir.

0
0

Kıymetli cevabınız için çok teşekkür ederim Hocam,

Belirtmediğim içiçn kusra bakmayın, Usg 11 Ekim, kan tetkikleri de 25 Ekim,

Şikayetim yaklaşık 5 aydır, Anti Cmv igM 0.207 / Anti Rubella igM 0.273.

Birkaç dişimde hafif diş eti çekilmesi var fakat diş hekimi müdahale edilecek seviyede olmadıgını söyledi. Herhangi bir ağrım ya da yüzeyel bir iki hafif çürük haricinde şikayetçi değilim. Ayrıca 5 ekimden beri 2 klamoks, 2 Biteral, 1 Azitro (kutu) kullandım. Şu an birkaç gündür de bir boğaz enf. geçirdiğim için Augmentin 1000 mg kullanıyorum. Yani lenflerim usgden daha büyük ve sabahları kaşınıyor… Enfeksiyon ve dahiliye Hekimlerine de göründüm fakat lenfoma riskinden değerlendirdiklerini ve bir problem olmadığını söylediler. Şikayetim devam ediyor. İnanın ne yapacağımı bilmiyorum ve çok üzgünüm :/ (30 yaşında, Evli Kadın, Bilinen kronik hst. Yok, sigara kullanımı (Ekim ayında bıraktı, öncesinde 2 günde 1 paket şeklinde)

Sürekli Kullanılan İlaç : Levmont tb.(L. H) / Otrivine sprey (Gün içinde burun tıkanıklığı, hapşırık yaşadıkça 5*2 puf gibi…)

  • Pınar Aydın cevapladı 2 hafta önce
  • son düzenleme 2 hafta önce
0
0
IgM değerleri tetkikin yapıldığı tarihte aktif enfeksiyon geçirdiğinizi göstermiyor. CMV ve kızamıkçık virüsleri ile daha önce herhangi bir tarihte karşılaşmış olabilirsiniz ve bu durum lenf bezleri ile ilgili olmayabilir.
Lenf bezlerinin ultrasonografik özelliklerinde ve tan kan sayımında lenfoma düşündürecek bir bulgu yok. Boy-en oranı farklı olan, birbirleri ile birleşmemiş ve reaktif özellikte lenf bezleri bu açıdan endişe uyandırmazlar.
Diş eti çekilmesi olan bölgelerde biriken plaklar uyarı kaynağı olabilir.
3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4