Lenf bezleri

0
0

4 yaşındaki oğlumda EBV virüsü çıktı. 3 aya yakındır boyun da lenf bezleri şişkin en son 25 cm di. şuan ellediğimde büyümüş gibi duruyo iki gün sonra kontrolümüz var hematolojiye. gece terlemeleride oluyor. korkulacak bişey yok dedi doktorumuz ama içim hiç rahat değil. 100 de 50 oranında da geniz eti var. bu durum kötü hastalıklara neden olur mu ne yapmalıyım

 • Remziye Levent , 5 yıl önce sordu.
 • son düzenleme 5 yıl önce
0
0

EBV’ye bağlı enfeksiyöz mononükleoz hastalığının neden olduğu lenf bezi büyümeleri kısa sürede gerilemez, çoğunlukla haftalar alır. 4 yaşındaki her çocukta geniz eti görülmesi olağandır, özellikle enfeksiyon sırasında bakıldıysa bir bademcik dokusu olan geniz etinin de büyük görülmesi normaldir.

Bu teşhislerin kötü hastalıklarla bir ilgisi yoktur.

Geçmiş olsun.

0
0

Hocam merhaba yine ben. 4 gün önceki ultrason sonuçlarımız. oğlum 4 yaşında oğlum gece terlemesi geçmedi hala. hocam hafta ya tekrar kontrolümüz var bu sonuçları yorumlar mısınız.

 • Remziye Levent cevapladı 5 yıl önce
 • son düzenleme 5 yıl önce
0
0

Muayene etmediğim bir hastanın sadece tetkik raporunu yorumlayamam. Doktorunuzla görüşmelisiniz.
Geçmiş olsun.

0
0

Hocam doktorumla görüştüm sadece sizdende duymak istedim.

 • Remziye levent cevapladı 5 yıl önce
 • son düzenleme 5 yıl önce
0
0

Muayene de lenf nodları hareketli yumuşak.ateş yok gece terlemesi var sadece.kilo kaybı yok.hocam ultrason sonucunu bakıp cevap yazarsanız çok sevinirimm.

 • Remziye levent cevapladı 5 yıl önce
 • son düzenleme 5 yıl önce
0
0

Raporu okudum ama size anlatamıyorum bir türlü: “Muayene etmediğim bir hastanın sadece tetkik raporunu yorumlayamam.” Raporda yazanların tek başına hiç bir anlamı yok. Bizler hasta tedavi etmeye çalışıyoruz, raporu değil.

0
0

Peki hocam sağolun iyi günler diliyorum.

 • Remziye levent cevapladı 5 yıl önce
 • son düzenleme 5 yıl önce
0
0

Hocam son birşey sormak istiyorum kendi doktoruma sordum net bişey söylemedi. Ebv ve Cmv enfeksiyonu nerden bulaşmış olabilir lenf bezlerinin şişmesi buna bağlımıdır oğlumda  geniz eti çıktıktan sonra lenf bezleri şişmeye başladı. Kusura bakmayın çok soru sordum merak ediyorum..

 • Remziye levent cevapladı 5 yıl önce
 • son düzenleme 5 yıl önce
0
0

CMV damlacık enfeksiyonu yoluyla (ortak havanın solunmasıyla diğer insanlardan) bulaşabileceği gibi tükrük, idrar, dışkı, anne sütü, vajinal salgı, sperma (meni) gibi vücut salgılarına temasla veya kan nakli ile bulaşabilmektedir.

EBV enfeksiyon kapmış bir kişinin ağız, kan ve diğer vücut sıvıları ile doğrudan temas edilmesiyle bulaşır. Öksürme, hapşırma, hastalığı taşıyan biriyle yiyecek veya içecek paylaşmak da virüsün kişiden kişiye bulaşmasına neden olabilir.

Lenf bezlerinin şişmesi enfeksiyöz mononükleoza bağlıdır. Geniz eti de bir lenfoid dokudur, dolayısıyla enfeksiyöz mono enfeksiyonu sırasında geniz etinin de normalden fazla büyümesi olağandır. Yoksa, geniz eti büyümesi nedeniyle lenf bezlerinde önemli bir şişme olmaz.

0
0

Hocam merhaba dünki sonucumuzdav2 milim küçülmültü lenf nodları.kan sonuçlarımız bazıları yüksek.doktor şuanlık kontrol olması yeterli karnı ağrıyormu diye sordu sadece oda bazen oluyor dedim.bu değerler hangi hastalıklarda çıkar yardımcı olursanız sevinirim..

Dosya ekle
 • Remziye levent cevapladı 5 yıl önce
 • son düzenleme 5 yıl önce
Gösterilen Sonuç: 1 - 10 / Toplam 11 sonuç bulundu.
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4