Laser kordotomi

1
0

Laser kordotomi yapıldığı zaman hasta normal nefes almaya başlıyor mu bu operasyon sonrası gerçekleşebilecek riskler nelerdir mesela yeme içmede hastanın problem yaşama ihtimali varmı

  • Orhan Ezer sordu 8 ay önce
  • son düzenleme 1 ay önce
0
0

Gırtlakta bir birinin aksi yönlerde hareketlerin sağladığı farklı fonksiyonlar vardır:

  • Nefes alma sırasında ses telleri açılır
  • Ses çıkartırken ve yutarken ses telleri kapanır.

Ses teli felci olduğunda bu fonksiyonların hepsi az veya çok etkilenir. Tedavide bir fonksiyonun düzeltilmeye çalışılması diğerini olumsuz etkileyebilir. İki taraflı ses teli felcinde nefes alma sorunu ön plandadır. Laser kordotomi ile bir ses telinin arka kısmı genişletilerek nefes alma iyileştirilir; ancak hiçbir zaman felç öncesi kadar açıklık elde edilmez. Fazla açılırsa yutarken özellikle sıvı gıdaların nefes borusuna kaçma riski ortaya çıkar. Usulüne uygun yapıldığında çoğu hastamızın nefesi hemen rahatlar; genellikle ciddi ve kalıcı bir gıda kaçışı sorunu da olmaz.

0
0

Hocam Lazer Kordotomi sonrası ses kısıklığı kalıcı m?

  • Aysun Düşmez cevapladı 1 ay önce
  • son düzenleme 1 ay önce
0
0

İki taraflı ses teli felci için yapılan laser kordotomi operasyonu takip eden ilk birkaç hafta ses kısıklığı fazla olur. Daha sonra ses kalitesi bir miktar düzelir. Bu düzelme her hastada farklı sürede ve miktarda gerçekleşir, önceden de tahmin edilemez.

Saygılarımla,
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*