Kulak Zarı Yırtılması

0
0

Yaklaşık 2 ay önce kulak zarımda travmaya bağlı olarak yırtılma meydana geldi. Doktora hafta aralıklarıyla giderek iyileşme sürecini takip ettim. Doktorum kulak zarı yırtığının nerdeyse kapandığını ve ameliyata gerek kalmadığını söyledi. İyileşmede yavaş yavaş eski haline sönüyor fakat kulakta sadece şiddetli çınlama var (ağrı olmaksızın). Bu çınlama kulak zarı deliği tamamen kapandığında düzelir mi? Ayrıca sigara kullanmak bu iyileşmeye olumsuz bir sonuç yaratır mı?

 

  • Furkan Duran , 1 sene önce sordu.
  • son düzenleme 1 sene önce
0
0

Geçirdiğiniz travma sadece kulak zarında delinmeye neden olduysa delik kapandığında çınlamanın da düzelmesi olasıdır. Bunu test etmenin kolay bir yolu var. Doktorunuz deliğin üzerini ince bir madde (çoğunlukla medikal silikon tabaka kullanırız) ile kapatırsa siz çınlamanın düzelip düzelmediğine bakabilirsiniz.

İşitme testiniz yapılmıştır herhalde. Yapılmadıysa doktorunuz önce kulak zarındaki deliğin kapanmasını bekliyor ve testi bunun sonrasında yaptırmayı planlamış olabilir. Bu testten kulak zarındaki deliğe eşlik eden orta kulak kemikçikleri (örs, çekiç, üzengi) arasındaki eklemlerde de bir sorun olup olmadığı, veya iç kulağın zarar görüp görmediği konusunda ip uçları elde edilebilir.

  • Orta kulak kemikçiklerinde sorun varsa ameliyatla düzeltilme olasılığı vardır.
  • İç kulakta hasar meydana geldiyse çınlamanın düzelmeme olasılığı vardır.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Youlmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel