Kulak tüpü

0
0

4 yaşında kızımın kulağında sürekli iltihaplanma görülüyor. Antibiyotikler ile düzeliyor fakat bir süre sonra tekrar başlıyor. Internetten de araştırdığım kadarıyla bu tip durumlarda geniz eti alınıp tüp takılıyormuş. Biz Kastamonu’da olduğumuz için ve daha önceki yıllarda babamın Meniere hastalığından dolayı buradaki gecikme ve yanlış teşhisten dolayı sorun yaşadığımız için açıkcası buradaki uzmanların söylediklerine güvenemez durumdayım ve ne yapmalıyım bilemiyorum. Geçen hafta gittiğimiz doktor kulağında iltihaplanma var dedi ve antibiyotik tedavisi uyguladı ve bugün yine KBB uzmanına götürdük, yine sorun var kulağında. O da antibiyotik tedavisine başladı. Kulakta duyu kaybı yüksek dedi. Kış mevsimlerinde sürekli bu sorunu yaşıyoruz ve çocuk özellikle geceleri perişan oluyor. Bugün yapılan tymponogram sonucu RIGHT ear volume 0.43ml , compliance 0.22ml , pressure -51 dapa , gradiend 349 dapa … LEFT ear volume 0.41 ml , comfliance 0.14 ml , pressure -80 dapa , gradiend 223 dapa…

Ne yapmalıyız? Nasıl bir yol izlemeliyiz? Yardımcı olur musunuz lütfen?

 • Yasin Saka , 11 ay önce sordu.
 • son düzenleme 11 ay önce
0
0

Sizden bazı soruların yanıtlarını rica ediyorum:

 • Son 6 ayda kaz kez ilaç kullanılmasını gerektiren iltihaplanma oldu?
 • Son 1 yıl içinde kaz kez ilaç kullanılmasını gerektiren iltihaplanma oldu?
 • Tedaviler arasında düzelme olduğu nasıl belirlendi? Düzeldiği dönemlerde timpanogram yapılmış mıydı?
 • Özellikle geceleri çocuğu perişan eden nedir? Kulağı mı ağrıyor, nefes almasında mı sorun var?

Yapılması gerekenler şunlar:

 • Kulak zarlarının görünümüne muayene ile bakmalıyız. Zarların yapısında bir bozulma bulgusu görürsek gecikmeden tüp takılması gerekir.
 • İşitme testi yapmalıyız.
 • Geniz etinin büyüklüğünü endoskopi ile muayene etmeliyiz.
 • Bundan sonra elimizdeki bilgileri birleştirip bir teşhise varmalı ve buna göre de tedaviyi planlamalıyız.

Ankara’ya gelme olanağınız varsa hepsini burada yaparız.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

20 gün içerisinde 9 aralık 2017 gecesi çocuk kulağım ağrıyor diye resmen yatağında kıvranarak acı çekmeye başladı doktora gittik kulağındaki iltihap çok ilerlemiş dedi ve antibiyotik verdi kullanmaya başladık. 15 aralık cuma günü antibiyotik kullanımı bitti ve gecesinde tekrar çocuk burnumdan nefes alamaz hale geldi .. 18 aralık pazartesi günü kbb uzmanına gittik yine kulağında sorun var dedi ve yine farklı bir antibiyotik kullanmaya başladık. Tymponogram testi yapıldı ve sorun var dedi 1 hafta sonra tekrar bakalım dedi. Bizim sıkıntımız son 20 günde 2nci şişe antibiyotik kullanmaya başladı. Biz bunu kış aylarında çok sık yaşıyoruz. Yaz aylarında sorun olmuyor zaten. Bir kış döneminde en az 7-8 defa aynı sorundan dolayı antibiyotik kullanıyor. Kulakta kızarıklık . İlaç kullanıyor ilaç bittikten bir süre sonra tekrar başlıyor. Burun tıkanıklığı uyurken çok fazla dolayısyla çocuk çok rahatsız oluyor nefes almakta zorlandığı için. Kulak ağrısı geçtiğimiz hafta gece çok şiddetli olmuştu.

 • Yasin Saka cevapladı 11 ay önce
 • son düzenleme 11 ay önce
0
0

Çocuğunuzun burundan nefes alamaz hale geliyor olması, muhtemelen büyümüş geniz etinin belirtisidir. Geniz eti kışın mikroplarla karşılaştığında iltihaplanır ve daha da büyür. Genizden orta kulağa hava taşımakla görevli östaki tüpünden hava geçişine engel olur ve orta kulakta sıvı toplanır. Bu sıvı, orta kulağa ulaşan mikropları çoğalması için uygun bir ortam oluşturur ve çocuk sık tekrarlayan, ağrılı orta kulak iltihapları geçirir.

Bu seyir sık görülen ve iyi bilinen bir durumdur.

Yapılması gerekenler:

 • Ateş ve ağrı geçtikten sonra geniz etinin büyüklüğüne bakmalıyız.
 • Orta kulaktaki sıvı tedavi ile kaybolmuyor ise uzun vadede kalıcı sorunlar olmaması için ameliyat ile müdahale etmeliyiz. Gerekiyor ise:

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel