Kulak temizliği sonrası işitmede azalma

0
0

Merhaba hocam, iyi günler. Ben az önce sol kulağım tıkandığından temizletmeye gittim fakat doktor sağ kulağımı da temizlemek istedi. Önce sağ kulağımı sonra da tıkalı olan sol kulağımı temizledi ancak sağ kulağımı temizledilten sonra  sağ tarafı biraz boğuk duymaya başladım. Doktora bunu söylediğimde vakumdan diyip sonradan geçeceğini söyledi. Doktor çıktıktan sonra asistanı da aynısını söyledi. Doktor biraz acele içinde gibiydi. Sizin de görüşlerinizi almak istedim.

  • Mehmet Emin , 3 ay önce sordu.
  • son düzenleme 3 ay önce
0
0

Kendim gerçekleştirmediğim bir tıbbi işlem ve şu andaki durumunu göremediğim kulağınızın durumu hakkında bir görüş belirtmem mümkün olamaz.

Kulak kanalı temizliği normal koşullarda işitmenin olumsuz etkilenmesi ile sonuçlanmaz. Bir şüpheniz varsa başka bir hekime gösterebilir ve gerekli görülürse işitme testi yaptırabilirsiniz.

Geçmiş olsun dilerim.

0
0
  1. Teşekkürler hocam, peki kulak zarı vakumlansaydı nasıl bir etki bırakırdı? Direkt yırtılır mıydı? Bizim biyoloji hocamız hep kulak zarının aşırı ince ve hassas bir bağ doku olduğunu vurgulardı ve ben de hep ne kadar hassas olduğunu merak ederdim.
  2. Ve son sorum; çekiç, örs ve üzengi işitilen sesin yaklaşık 20 kat arttırılmasını sağlıyor diye biliyorum. Kulak zarının ses seviyesiyle bir alakası var mı yoksa sadece havanın titreşimini iletmede mi görev alıyor?

Şimdiden her şey için çok teşekkür ediyorum hocam ve fazladan uğraştırdığım için özür diliyorum ama merak ettiğim konular…

  • Mehmet Emin cevapladı 3 ay önce
  • son düzenleme 3 ay önce
0
0

Kulak zarı çok ince ve hassas bir yapıdır. Kulak kanalı temizliği sırasında bir uzmanın kulak zarına zarar vermesi çok düşük bir olasılıktır, ama teorik olarak mümkündür.

Kulak zarının da ses şiddetini güçlendirici bir etkisi vardır ve bu etki orta kulak kemikçiklerinin etkisinden daha fazladır.

3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4