Kulak iltihabım 1 yıldır geçmiyor

BU UYGULAMA GEÇİCİ BİR SÜRE İÇİN DURDURULMUŞTUR.

 

0
0

Hocam merhaba, 24 yaşındayım. Size 1 yıldır geçmeyen kulak iltihabımdan bahsetmek istiyorum. Öncelikle başıma şöyle bir olay geldi onu anlatayım: Benim kulağım yaklaşık 7 yıldır delikti ama hiç iltihap olmuyordu. Bir gün bir doktora kontrol için gittim ve kulağında kir var dedi kiri bir mille çekmeye çalıştı. O anda kulağım tamamen tamamen tıkandı ve kulağım tıkandı dediğimde normal gözüküyor dedi. Ben de sonra başka doktora gösterdim, o da temiz görünüyor dedi olur öyle geçer tıkanıklığı dedi. Tıkanıklık gerçekten 1 hafta sonra geçti ama kulağımda bir motor sesi başladı ve hiç geçmiyor artık. Üstelik bu motor sesi gözümü kapattığımda geçiyor yada karanlık bir yere girdiğimde geçiyor lambayı açtığımda ses artıyor. 2 ay durumum böyle devam etti ancak 2 ay sonra kulağım yine tamamen tıkandı ve bu sefer iltihap oldu. O gün bugündür kulak iltihabım tamamen geçmiyor ama dışarı akıntı da çok gelmiyor sadece sürekli bir iltihap var ve sürekli damla kullanıyorum. Arada iltihap geçiyor ama damlayı bırakınca birkaç gün sonra tekrar başlıyor. Hocam size  bu kadar uzun yazmamın sebebi kendimi çok çaresiz hissediyorum bana yardımcı olur musunuz? Kulağıma kir mi kaçtı acaba ve bu kir  çıkmayınca sürekli iltihap mı yapıyor? Lütfen bana bilgi verir misiniz?

  • Onur Calık , 1 sene önce sordu.
  • son düzenleme 1 sene önce
0
0

Kulak zarındaki deliği 7 yıldır tedavi ettirmemiş olmanız en büyük sorun. Kulağınızı temizleyen hekime, kir kaçmasına, lambaya vb kabahat bulmaya çalışmayın. Kulak zarında delik olması normal bir durum değildir ve yıllarca sessiz durup bir gün çok büyük sağlık problemlerine neden olabilir. İltihaplanması veya ağrı olması zaten tedavi için gecikmiş belirtilerdir.

Yazdıklarınızda bazı anlaşılmayan noktalar var:

  • “Dışarı akıntı gelmiyor ama, sürekli bir iltihap var” demişsiniz. Akıntı olmuyorsa iltihap olduğunu nasıl anladınız?
  • Sürekli niçin damla kullanıyorsunuz? Ne damlası?

Kulak zarında delik olması “müzmin orta kulak iltihabı” teşhisini koydurur. Akıntı, yani iltihaplanma varsa hastalık aktif, yoksa inaktif (sekel aşamasında) demektir. Her iki durumda da tedavisi ameliyatladır. Akıntılı aktif aşamadaysa önce ilaçla akıntıyı ortadan kaldırıp sonra ameliyat yapmak, başarı şansını artırır.

Motor sesinin nedeni için işitme testiniz yapılmalı. Ameliyat kararının kesinleşmesi ve nasıl bir ameliyat yapılacağının tayin edilmesi için de bilgisayarlı tomografi incelemesi yapılmalı. Arzu ederseniz gelin, bakalım.

Geçmiş olsun.

0
0

Hocam kulağımın zarı delik olduğu zaman doktora sorduğumda kulağını sudan koruduğunda iltihap olmuyorsa böyle kalabilir demişti. Bundan dolayı ben sudan koruyarak hayatıma devam ediyordum. Sonra dediğim gibi kir aldırma olayından sonra başıma bu olaylar gelince ben de ister istemez bir neden aradım yanlış anlamayın beni. Ama şuan ameliyat olmadığıma çok pişmanım.

Kulağımda akıntı olmuyor evet ama doktorlara kontrole gittiğimde iltihap geçmemiş diyor. Kontrole gittiğim doktorum sürekli oksibor damla veriyor. Hocam ben tomografiye de girdim mr’a da ama sadece iltihap var dedi doktor kemiklerde vs. bir şey yok dedi. İltihap neden geçmiyor olabilir kir kaçması buna sebep olabilir mi sizden bunu öğrenmek istiyorum. İltihaplı bir şekilde ameliyat edebiliyor musunuz bunu da öğrenebilir miyim?

  • Onur Calık cevapladı 1 sene önce
  • son düzenleme 1 sene önce
0
0

Kesilmeyen akıntı için birkaç olasılık var:

  • Bir KBB uzmanının dış kulak kanalını temizlerken kulak zarındaki delikten orta kulağa kaçırması çok düşük bir olasılık. Kontrol muayenelerde kulak zarındaki delikten görülebiliyor olması gerekirdi.
  • Kulak zarındaki delikten dış kulak kanalını ve kulak zarının yüzeyini örten deri katmanı orta kulağa yürürse kolesteatom adı verilen bir oluşum yapabilir. Akıntının kaynağı pek çok hastada budur.
  • Oksibor kulak zarındaki delikten orta kulağa geçip akıntıyı uyarıyor olabilir. Her insanın vücudu aynı ilaca aynı tepkiyi vermeyebilir.
  • Sadece kulak zarında delik olması ve orta kulağın dış kulak kanalı yoluyla dış ortama açık olması bile akıntı nedeni olabilir.

Ameliyat kararı vermek için mutlaka kemiklerde bir hasar meydana gelmesi gerekmiyor; kemik erimesi, sorunun oldukça ilerlemiş bir aşamaya geldiğini gösterir. Doktorunuza ameliyat seçeneğini tekrar sormanızı öneririm.

Akıntı varken ameliyatın başarılı olma olasılığı daha düşüktür. Bu nedenle önce ilaçlarla akıntıyı durdurmaya ve bir süre kulağın akıntısız olmasına çalışırız. Bunun için akıntıdan örnek alarak iltihabı hangi mikroorganizmanın yaptığını saptamak ve buna göre ilaç tedavisini düzenlemek iyi olabilir.

3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4