Yutkundukça kulaktan gelen ses

Cevaplandı
0
0

Ben dun kulagimi temizlettim. Doktor “tikanmiş, temizlememiz lazim” dedi ve temizledi. Simdi yutkundukca kulagimdan bir ses geliyor. Kidiklama gibi bir seyler oluyor. Gecer mi acaba? Saygilarimla

  • Hamza Arslan , 12 ay önce sordu.
  • son düzenleme 12 ay önce
En iyi cevap
0
0

Yutkunma ile geniz ve orta kulak arasında bulunan östaki tüpü açılır ve orta kulağa hava geçer. Normalde bu hava geçişi hissedilmeyecek kadar hafiftir. Şikayetinizin iki olası nedeni olabilir.

  1. Eğer doktora gitme nedeniniz kulağınızdaki tıkanıklık idi ise, belki de kulak kanalınızdaki kirlenmeye ek olarak orta kulağınızda da sorun vardı. Kulak kanalı temizlendikten sonra diğer sorununuzu fark etmiş olabilirsiniz. Bu varsayımın doğru olup olmadığını anlamak için kulak zarınızı muayene etmek ve östaki tüpünün fonksiyonunu timpanometri adı verilen bir inceleme ile değerlendirmek gerekiyor. Orta kulak sorunu varsa tedavi ile büyük bir olasılıkla düzelir.
  2. İkinci olasılık, kulak kanalınızın tam olarak temizlenememiş ve kulak zarı üzerinde kalıntı kalmış olması. Bu durumda yutkunma ile kulak zarı hareket ettikçe kalıntı kir kulak zarına temas ederek ses çıkartıyor olabilir. Bunu anlamak için de yine sizi muayene etmek gerekiyor. Eğer kalıntı varsa temizlemekle şikayetiniz düzelir.

Geçmiş olsun dilerim. Saygılarımla.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

Hocam haklisiniz kalinti da olabilir ben sag kulagim icin gittim onla ilgili su anda bi sorunum yok gibi ama sag kulagimda sanki birsey var yutkundugum zaman tak tak ediyir ara ara gidip geliyor birazda giribim onlardan da kaynaklanabilir bi sanki kulaklarimin icinde birsey var disari duşecek gibi oluyor bazen gidiklanma gibi hocam saygilarimla yorumuma cevap yazarsaniz sevinirim saygilarimla

  • Hamza Arslan cevapladı 12 ay önce
  • son düzenleme 12 ay önce
0
0

Soğuk algınlığına bağlı olarak orta kulakta sıvı birikimi olabilir. 7-10 gün beklemenizi, düzelmez ise doktorunuza tekrar başvurmanızı öneririm.

Geçmiş olsun.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel