Kriptik tonsilit

0
0

merhaba hocam oğlum 12 yaşında bademciklerinde iltihaplanma olduğu için acile götürdüm doktor muayeneden sonra  kriptik tonsilit olduğunu penisilin yapılması gerektiğini yapılmazsa kalp ile ilgili rahatsızlık yaşayabileceğini söyledi ancak çocuğumun ateşi olduğu için ben penisilin yaptırmayı kabul etmedim doğrumu yaptım bilmiyorum sizce ne yapmalıyım aydınlatırsanız memnun olurum teşekkürler iyi akşamlar

  • hüseyin vural , 4 ay önce sordu.
  • son düzenleme 4 ay önce
0
0

Çocuklarda kriptik tonsillitin nedeni olabilen Beta hemolitik streptokok, aynı zamanda kalp kapaklarında, böbreklerde ve eklemlerde de iltihaplanmaya neden olan bir reaksiyon yaratabilir. Doktorunuzun bu açıdan yaklaşımı doğru. Ayrıca, ateş olması penisilin yapılmamasını gerektiren bir durum da değildir.

Kriptik tonsillit tablosunu virüsler de yapabilir. Bir bakteri olan Beta hemolitik streptokok’un sorumlu olup olmadığını, yani antibiyotikle tedavinin gerekip gerekmediğini anlamanın iki yolu var:

  1. Hızlı antijen testi: 15 dakikada sonuçlanır
  2. Boğaz kültürü: 24 saatte sonuçlanır

Bu incelemeleri yapma olanağının olmadığı acil durumlarda tedavi kararı bazı kriterlere göre verilir. Doktorunuz büyük bir olasılıkla bu kriterler var olduğu için penisilin grubu antibiyotikle tedavi önermiştir. Bugün tekrar doktora gitmenizi ve gerekli tetkikleri yaptırmanızı öneririm.

Geçmiş olsun.

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4