Köprücük kemikleri üzerinde şişlik

0
0

Hocam merhaba, yaklaşık 3 ay önce boynumda hissettiğim lenf nodları sebebiyle KBB hekimine başvurmuştum. Nisan ayında çekilen USG raporumda reaktif lenf nodları olduğu yazılıydı. 1 hafta önce de köprücük kemiklerim üzerinde hem sağ hem sol tarafta hareketli şişlikler elime geldi. Çok yumuşak değiller. Doktorum USG çektirmemi önerdi. Önceki ve son çekilen USG raporlarımı aşağıya ekliyorum. Son rapor sonrasında biyopsi önerdi. Açıkçası biyopsiyi duyduğumdan beri ciddi bir durum var mıdır diye endişeliyim. İnternete yazdığımda çıkan şeyler gözümü hepten korkuttu. Doktorum birşey çıkacağını sanmıyorum ama netleştirelim diye biyopsiyi önerdi. Siz bu rapora göre nasıl bir yorumda bulunursunuz? Kontrol ettiğimde vücudumun başka yerinde lenf nodu elime gelmedi. Şuan emzirme döneminde bir anneyim. Son zamanlarda olmasa da birkaç ay öncesinde gece terlemeleri oluyordu ama hormonlara bağlıyordum. Şuan bu terlemeler yok. Ayrıca doğumdan beri yaklaşık 11 kilo verdim. Bunu da hem emzirmeye hem de alerjik bebeğim olduğu için çok besini kesmek zorunda olduğum diyete bağlıyordum. Hepsi bir araya geldiğinde bir soruna işaret ediyor mudur bilemiyorum ve endişelendim.

Bir de yaklaşık 1 aydır sol kolumda boynumdan ve kürek kemiğinin ordan koluma vuran bir ağrı var. Parmak uçlarıma doğru bazen uyuşma yapıyor. Bazen de derin nefes aldığımda bu sırtımdaki yerde hafif bir ağrı oluyor. Bu nodüllerin bununla bir ilgisi var mıdır? Nodüller buna sebep oluyor olabilir mi ya da bu ağrıdan dolayı nodüller büyümüş olabilir mi? İlla kötü bir sebepten dolayı büyümüş değillerdir değil mi? Basit bir nedenden dolayı da böyle büyümüş olabilirler mi? Yanıtlarsanız çok sevinirim. Çok teşekkürler, iyi çalışmalar..

22.04.22 tarihli rapor:

Bulgular :
Tiroid bezinin boyutları ve parankim ekojenitesi normaldir.  Her iki lobda solid-kistik nodüler lezyon saptanmamıştır.
Diğer boyun yumuşak doku alanlarında, yer kaplayıcı solid-kistik lezyon saptanmamıştır.
Sağ servikal zincirde en büyüğü level 1-2’de 15×5.5 mm boyutlarında, sol servikal zincirde en büyüğü level 1-2’de 12×5 mm boyutlarında olmak üzere , fuziform, hiler yağ içerikleri korunmuş reaksiyonel görünüşlü beş-altı adet lenf nodu mevcuttur.
Sağ sevikal zincirde level 4’te en büyüğü 14×8.5 mm boyutlarında iki-üç adet hilusu ayırt edilemeyen reaksiyonel görünüşlü lenf nodu izlenmektedir. 

13.07.22 tarihli rapor:

Bulgular :
Tiroid bezinin boyutları ve parankim ekojenitesi normaldir.  Her iki lobda solid-kistik nodüler lezyon saptanmamıştır.
Diğer boyun yumuşak doku alanlarında, yer kaplayıcı solid-kistik lezyon saptanmamıştır.
Sağ servikal zincirde en büyüğü level 1-2’de 15×4 mm boyutlarında, sol servikal zincirde en büyüğü level 1-2’de 12.5×4 mm boyutlarında olmak üzere , fuziform, hiler yağ içerikleri korunmuş reaksiyonel görünüşlü beş-altı adet lenf nodu mevcuttur.
Sağ servikal zincir level 4-supraklaviküler bölgede iç yapılarında dejeneratif değişiklikler izlenenen büyüğü 20.5×10.5 mm ve sol servikal zincir level 4-supraklaviküler bölgede iç yapılarında dejeneratif değişiklikler izlenen en büyüğü 22×11 mm boyutlarında üç-dört adet  hilusu ayırt edilemeyen reaksiyonel görünüşlü lenf nodu izlenmektedir. Verifikasyon için ileri tetkik önerilir

 • Hilal İnce , 5 ay önce sordu.
 • son düzenleme 2 ay önce
0
0

Ultrasonografi verilerine göre, kilo kaybı olduğu da dikkate alınarak hücre düzeyinde ne sorun olduğunun anlaşılması için biyopsi yapılması yerinde bir karardır. Ağrı şikayeti ile bağlantısı olabilir ama bunu kesin söylemek mümkün olmaz.

Geçmiş olsun.

0
0

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkürler hocam. Size bir konuda daha danışmak istiyorum.

Size yazdıktan sonra son bir haftadır ensemin sağ tarafında yanmayla birlikte zonklama şeklinde bir ağrı var. Sürekli değil, özellikle akşamları ağrıyor ve parol içtiğimde geçiyor. Elimi enseme ovmak için götürdüğümde saçlı derinin başladığı yerde ve kulağımın aşağı arka kısmında mercimek boyutunda şişlikler farkettim. İkisi de küçük boyutlu ama sert ve hareketsiz geldi. Ultrasonda bu bölgelere bakılmamıştı. Açıkçası biyopsiyle üst üste gelince de demoralize oldum. Ve ensemde bu zonklama şeklinde ağrı olduğunda tesadüf mü bilmiyorum ama her seferinde sol kasığımda da ağrı oluyor. Biyopsi işlemi bugün gerçekleşti. (Sol köprücük kemiği üzerindeki lenf nodülünden Tru-cut yapıldı) 10 güne sonucun geleceğini söylediler. Ama elimin gittiği her yerde böyle bir bezeyle karşılaşmaktan moralim çok bozuluyor..

Size sorularım şunlar; bu bezeler bahsettiğim şekilde bir ağrı yapar mı? Gerçekten boyundaki ağrı kasığa da vurur mu?  Bunlar için ayrıca bir tetkik gerekir mi doktora gitmeli miyim yoksa her halükarda patolojiden gelecek sonucu mu beklemeliyim? Bir de ağrı ensemde olunca hangi bölüme başvurmam gerektiği konusunda da emin olamadım. Yönlendirebilirseniz çok sevinirim.. Çok soru sordum kusura bakmayın lütfen.. Şimdiden yanıtınız için teşekkürler hocam

 • Hilal İnci cevapladı 4 ay önce
 • son düzenleme 4 ay önce
0
0

Bezelerin bahsettiğiniz şekilde bir ağrı yapıp yapmayacağını tahmin etmek mümkün değil.

Boyundaki ağrı kasığa vurmaz.

Kasıktaki bezeleri bir genel cerrahi uzmanına, boyundakileri KBB uzmanına göstermelisiniz.

0
0

Merhaba sonuclarınız çıktımi acaba?

 • Mustafa dalan cevapladı 2 ay önce
 • son düzenleme 2 ay önce
0
0

Merhaba, evet sonuç çıktı. Malesef Hodgkin lenfoma tanısı aldım. Tedaviye başladık, moral bozmak yok, inşallah kısa sürede atlatıp geçecek 🙂

Yol gösterici olması açısından süreci şöyle özetleyebilirim:

Tru-cut biyopsi sonucu Hodgkin lenfoma şüphesiyle geldi ancak netleşmesi için sol köprücük kemiği üzerindeki lenfin tamamının çıkarılarak incelenmesi önerilmiş. Vakit kaybetmemek için hemen lenfi aldırdık. Onun sonucunda HL olduğu netleşti alt tipi olarak da Nodüler Sklerozan olarak belirlendi.

Yukarıdaki sorularımda hocaya ensemde ve kasıkta ağrı olduğunu söylemiştim. İlerleyen günlerde belimde de ağrı başlamıştı. Ve bunlar gün içerisinde ilk başlarda sadece akşamlarıyken sonrasında gün içerisinde de birkaç kere atak şeklinde gelip gitmeye başlamıştı. Sonuç geldikten sonra PET çekimi oldu. Boyundaki lenflerde, akciğerde ve bazı kemiklerde de tutulum olduğunu öğrendik. Zaten son 10 gün kuru bir öksürük başlamıştı. Ama şunu diyebilirim ki ilk ilacı almamla birlikte sağdaki ele gelen lenf, öksürük ve ağrılarım kayboldu.

Eğer şüphelendiğiniz ya da bunlara benzer belirtiler varsa kesin böyle bir sonuç çıkacak diye bir şart yok. Kendinize evham yapmadan (evet yapılıyor biliyorum yukarıda yaşadığım evhama tanık oldunuz 🙂 ) doktora danışmanız ve gereken tetkikleri yaptırmanız en doğrusu olacaktır. Basit bir enfeksiyon çıksa dahi en azından netleşmiş olur. Sonuç benimki gibi birşey çıksa bile çok şükür tedavisi olan bir hastalık.

Hepimize sağlıklı bir hayat diliyorum 🙂

 • Hilal ince cevapladı 2 ay önce
 • son düzenleme 2 ay önce
0
0

Merhaba Hilal Hanım, çok çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim. Benim usg sonucumla neredeyse birebir aynı sizin sonuçlarınız. İstanbuldaysanız hangi hastane ve doktora giderek tanı aldığınızı öğrenebilir miyim mümkünse?

 • Dilan sb cevapladı 2 ay önce
 • son düzenleme 2 ay önce
0
0

Merhaba Dilan Hanım, öncelikle güzel dileklerinize çok teşekkür ederim. Siz de endişe etmeyin, USG raporlarımız benzer olsa bile sebepleri aynı olmayabilir. Sebebi bilinmeyen ve enfeksiyondan kaynaklı olarak da bu durumlar olabiliyormuş. Çıksa dahi tedavisi olan bir hastalık. Canımızı sıkmadan, moral bozmadan tedavimizi alıp göndeririz kendisini 🙂

Şöyle ki Gebze’de ikamet ediyorum. İlk olarak başvurduğum hastane de buradaki özel bir hastane. Ama burası için bir öneride bulunmayacağım. Çünkü gittiğim doktor, radyolog biyopsi önerdiğinde %99 birşey çıkmayacak ama hadi yaptıralım gibi bir tavırda bulunmuştu. Tabi ki kendisi de bir insan ve tanı netleşmeden bilemez ama böyle bir söylem biyopsiden çekinen bir insanı anında vazgeçirebilir. Ne de olsa birşey çıkmaz dedi doktor diye.

Son olarak gittiğim ve kesin tanıyı aldığım yer Anadolu Sağlık Merkezi, Prof. Dr. Evren Erkul. Kendisi çok ilgiliydi sağolsun. Tru-cut biyopsi sonucu yeterli gelmemişti netleşmesi için lenf bezinin tamamen çıkarılması önerilince kendisine gitmiştim. Küçük bir operasyonla lenf bezinin çıkarılması işlemini de kendisi yapmıştı. Kesin tanıyı burada aldım. Ama belirtmeliyim hastanenin SGK ile anlaşması yok malesef. Özel sağlık sigortalarıyla çalışıyorlar. Benim tamamlayıcı sağlık sigortam vardı ama onunla da anlaşmalı değillerdi ancak yine de indirimleri olmuştu. Biz o sırada yeter ki en hızlı şekilde sonucu alalım diye de tercih ettik. Gerçekten de operasyondan 2 gün sonra kesin tanıyı almıştım. Kocaeli’de diğer hastanelerden bilgi aldığımızda operasyon+lab süreci 3 haftayı buluyordu.

Umarım güzel bir sonuç alıp bu endişeli günleri geride bırakırsınız 🙂 İyi günler diliyorum..

 

 • Hilal ince cevapladı 2 ay önce
 • son düzenleme 2 ay önce
7 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4