Koltuk Altı lenf bezleri

0
0

Hocam merhabalar nasılsınız? öncelikle websitenizde böyle bir bölüm ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Koltuk altında yanma, ağrı hissiyatı ile beraber ve 5-6 gün kendiliğinden geçmediği için doktora başvurdum. Prof Dr 2 farklı doktor birlikte incelediler ve el muayenesinde sağ ve sol koltuk altı bölgesinde lenf büyümesi olduguna kanaat getirerek kontrol amaçlı yüzeysel doku US istediler.

US sonucunda  ;
sağ aksillada ekojen nidusu hipoekoik korteksi izlenen 20mm çapında lenf nodu mevcuttur.
sol aksillada ekojen nidusu hipoekoik korteksi izlenen 18mm çapında lenf nodu mevcuttur.

sonuçlarıma baktıklarında bu bölgenin reaktif lenf nodları olduğunu koltuk altı temizliği, tırnak aralarından alınan mikroplar ya da vücudun savaştığı enfeksiyonlar sebebi ile tepki verebileceğini ve ekojen olduğu için enfeksiyona bağlı bir şişme olduğunu o sebep ile evham yapılmaması gerektiğini söyledikten sonra herhangi bir ilaç ya da kan vb tahlillere gerek duymadılar.

Antibiyotik ya da iğne vb tedavi ile beraber lenf nodlarının hemen kaybolmayacağını bu sürecin 3-4 ay sürebileceğini ve o süreç sonrasında tekrar kontrole gelebileceğimi söylediklerinden sonra hastaneden ayrıldım.

Şu an baş parmağım ve işaret parmağımı U şeklinde yapıp gırtlağımın sağ ve sol tarafında bastırınca 2 tane beze elime gelmekte bunlar tükürük bezleri mi yoksa lenf bezleri mi sormak istedim.

  • Ahmet Çelebi , 1 ay önce sordu.
  • son düzenleme 1 ay önce
0
0

Gırtlağın yan tarafında tükürük bezi yoktur, boyunda gırtlak seviyesinde hissedilen şişliklerin lenf bezi olması daha yüksek bir olasılıktır.

Geçmiş olsun.

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4