Kolesteatom ameliyatı oldum ve doktorlar tekrarlamış dediler

1
0

2014 haziran ayında kolesteatom ameliyatı oldum. 10 yıla aşkın süredir bu hastalığı çekiyordum. Ameliyat olduğumda 24 yaşındaydım ve 6 ay önce kontrol için gittim. Doktor: ‘kulağındaki rahatsızlığın tekrarlamış ve ameliyat olman gerekiyor’ dedi. Benim ameliyatım 6 saat sürmüştü ve doktorların demesine göre kolesteatom epey büyükmüş, ameliyatım da o yüzden zorlu geçti. Bu sebepten dolayı tekrar ameliyat olmaktan korkuyorum ne yapmam gerekiyor güvenilir bir doktor arıyorum uzun bir süredir ne yapcam bilemiyorum, kaç kere daha ameliyat olmam gerekiyor, bu soruyu kendime sorup duruyorum.. tedavisi yok mu

  • Ramazan Tenk sordu 4 ay önce
  • son düzenleme 4 ay önce
1
0

Kolesteatomun tek tedavisi ameliyatla ortadan kaldırılmasıdır. Kulak kemiği gibi birçok girinti ve çıkıntısı bulunan, yapısı karmaşık bir bölgede yapılan kolesteatom ameliyatlarından sonra hastalığın tekrarlaması ve yeniden ameliyat gereksiniminin doğması olasıdır.

Sizde nasıl bir ameliyat gerçekleştirildiğini bilmiyorum ama, hastalığın tekrarladığından emin olunduysa muhtemelen tekrar ameliyat olmanız gerekir. İkinci ameliyatınızda kolesteatomun bir kez daha tekrarlamamasını sağlamaya yönelik bir ameliyat türü tercih edilmelidir. Ancak böyle bir ameliyatta kulağın işitme fonksiyonunu korumak mümkün olmayabilir.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*