Kolesteatom ameliyatı

0
0

Hocam merhabalar,  31 mayısta kolesteatom ameliyatı oldum.  Doktorum, TORP protez aldırdı ancak kullanmamış. Kulağıma tıpa takarak genişletmişler. Tıpa alındıktan sonra pembe sıvı geldi, şimdi de sarı renkli sıvı sürekli akıyor. Ve ağrım var ağrı kesici kullanmak zorunda kaldım. Kendi sesim bana ekolu olarak geliyor kulağımın içi sanki dolu gibi.  Her türlü ses acayip rahatsız ediyor beni.  Kulaktan sıvı gelmesi, rahatsızlığım vs geçici bir durum mudur?  Kafayı yemek üzereyim.  lütfen yardımcı olun.  Teşekkürler..

  • Hülya Zülfikar , 1 ay önce sordu.
  • son düzenleme 1 ay önce
0
0

Kulağa tıpa takılıp genişletilmesi diye bir ameliyat yöntemi yoktur. Kolesteatom ameliyatlarının bir çok türü vardır. Bu ameliyat türlerini kulağa giriş şekli, çıkartılan dokular, işitmeyi onarmaya yönelik bir işlem yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa nasıl bir onarım yapıldığı, onarımda ne kullanıldığı, onarım yapılmadıysa ameliyat bölgesinin nasıl bir şekilde sonuçlandırıldığı gibi detaylar belirler. Ameliyatı yapan doktorunuzdan farklı bir uzmana bu konuda bir soru sormak istediğinizde bu detayları öğrenip açıklamanız veya bu detayların yazıldığı ameliyat raporunu alıp bunu iletmeniz gerekir. Bundan sonrası için bu raporu almanız ve saklamanızda yarar var.

Kolesteatoma yönelik ameliyatların bir kısmında işitmeyi düzeltmeye yönelik işlem yapılmaz. Radikal kulak ameliyatları olarak isimlendirilen bu tür ameliyatlarda uzun süre akıntı olması normaldir.  Kulak ameliyatlarında işitme sonucunun alınması için 3 ay geçmesi gerekir, bu süre içinde seslerin farklı algılanması, yankılanması vb normaldir. Ancak ameliyattan 3 hafta sonra ağrı kesici almayı gerektiren ağrı normal bir durum değildir.

En kısa sürede ameliyatınızı yapan doktor tarafından kulağın kontrolünün yapılması iyi olur.

Geçmiş olsun.

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4