Kolesteatom

0
0

merhaba hocam kulagimda akinti sonucu kolesteatom teshisi kondu, doktorla görüsme sonrasi ameliyat gerektigini 2 tane kemigin eridigini bunun icin mutlak ameliyat olmam gerektigini söylemisti, yapmasi gereken kulak zari, eriyen kemikler icin onarim ve balon yapilmasi gerekiyormus, ameliyat sonrasi yüz felci olma durumu ve sagirlik yüzde 80 olurmusum, merak ettigim yüz felci ve isitme kaybi gecicimi yoksa kalicimidir, köyde yasadigimdan baska alternatifimde yok bu yapilan ameliyat islemi risklimidir, ve ayrica allah razi olsun sizden ne güzel bir doktorsunuzki internet sayfanizda saglik problemi yasayan kisilere yardimci oluyorsunuz…

  • Hakan Akman , 12 ay önce sordu.
  • son düzenleme 12 ay önce
0
0

Kolesteatomların ameliyat dışında tedavisi yoktur. Kolesteatom ameliyatlarında sırasıyla hedeflenen üç amaç vardır:

  1. Kolesteatomu tamamen çıkartmak
  2. Kolesteatomun tekrarlamasını önlemek
  3. İşitmeyi sağlayan yapıları (kulak zarı, örs, çekiç, üzengi) korumak veya onarmak

İlk iki amacı gerçekleştirmek için işitmeyi sağlayan yapıları çıkartmak veya onarım yapmamak gerekirse işitme kaybı kalıcı olabilir. Ya da, kolesteatomun tekrarlamadığından emin olunan bir süre geçtikten sonra ikinci bir operasyonda onarım yapılmaya çalışabilir.

Kolesteatom bulunan kulakların yaklaşık üçte birinde kulak kemiğinin içinden geçen yüz sinirini koruyan kemik kanalda erimeler vardır. Doktorunuz ameliyat boyunca sinirin zarar görmemesine gayret edecektir. Sinir hasar görmediği sürece ameliyatlardan sonra gelişen yüz felçlerinin çoğu kısmi ve geçicidir.

Ulaştırdığınız Serdar Ceyhan’a ait görünen bilgisayarlı tomografi filmlerinden biri kulak kemiğini göstermiyor. Diğer tek kesit, yüz siniri konusunda bir değerlendirme yapmak için yeterli değil.

Geçmiş olsun dilerim.
Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel