Kolesteatom

0
0

Hocam iyi günler;

çektirdiğim tomografi ve emar sonucunun raporunda şu şekilde yazmaktadır;

Solda tempanik membran kalın ve retrakte görünümdedir. Solda kulak zarı ile de birleşim gösteren orta kulak kavitesini mastoid sellülerdeki kemik septumları destrikte ederek tek bir kavum halinde dolduran diffüzyon kısıtlanması gösteren kontrastlanma göstermeyen aksiyel planda 20×17 mm boyutlarında koronal planda ise 2,5 cm boyutunda temporal kemik de manubrium mallei nin izlendiği ve diğer orta kulak kemikciklerinin izlenmediği fasial reses ve sinüs timpaniyi de dolduran kolestatoma ait görünüm mevcuttur.

gittiğim doktorların hepsi ameliyatı öngörüyor. yukarıda belirtilen ifadelerde yer alan sol kulak sıkıntımın ilaçla tedavisi mümkün müdür? ameliyat sırasında yüz felci ihtimalinin bulunduğu söyleniyor. yukarıdaki ifadelere bakarak bunun risk oranını söyler misiniz?

çok teşekkür ederim iyi çalışmalar kolay gelsin…

  • Alper Hapay , 7 ay önce sordu.
  • son düzenleme 7 ay önce
0
0

Kolesteatomun ameliyat dışında tedavisi yoktur. Tedavi edilmediğinde kemik tahribatı yaparak yüz felci, iç kulak iltihabına bağlı kalıcı işitme ve denge sorunları, menenjit, beyin ve beyincik iltihabı gibi ciddi ve hayati komplikasyonlara neden olabilir. Görüntüleme raporlarınızda bir miktar kemik tahribatı olduğu yazılı, bu zamanla ilerleyecektir.

Ameliyat sırasında kulak kemiği içinde seyreden yüz sinirini koruyan kemik kanalda kolesteatomun neden olduğu tahribata bağlı açıklık olasılığı yaklaşık %30’dur. Ameliyatı yapan doktorunuz da bu olasılığı bilmektedir ve siniri korumak için ameliyat boyunca azami dikkati gösterecektir. Buna rağmen nadiren sinirin yaralanması, ameliyat sonrasında geçici veya kalıcı yüz felci gelişmesi olasıdır; bu olasılık %1 civarındadır.

Geçmiş olsun dilerim.
Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel