Kolesteatom

0
0

Hocam merhaba. 5 yaşındaki çocuğuma klasteatom teşhisi kondu. Doğuştan yüzünün tek tarafında dudakta ağlayınca veya gülünce sarkma var. O taraftaki kulakta da şekil bozukluğu var. Kolesteatom ameliyatı yapılması gerekiyor. Doktorumuz ameliyat sonrası kulağın içinin yağ tabakası ile dolduracağız dedi (bu normal mi). Sinir çevresindeki baskı azalınca felç durumunda iyileşme olabilir dedi. sorum yağ tabakası ile doldurmak gerekli bir şey mi?

kolay gelsin

  • Emin Güray , 7 ay önce sordu.
  • son düzenleme 7 ay önce
0
0

Çocukluk çağında belirti veren ve ilk belirtisi yüz felci olabilen kolesteatomlara, anne karnında iken gelişim bozukluğundan kaynaklandıkları için “konjenital kolesteatom” adı veriliyor. Kulak kepçesinde de şekil bozukluğu bulunması da benzer şekilde bir gelişim bozukluğunun belirtisi.

Konjenital kolesteatomların ameliyat dışında tedavisi yoktur. Kolesteatomun kulak kemiği içinde yayıldığı bölgelere, kulak kepçesindeki şekil bozukluğuna ek olarak kulak kanalında, orta kulakta ve iç kulakta ek anomaliler olup olmamasına, kulağın işitme fonksiyonunun durumuna göre ameliyat şekli değişkenlik gösterir. Eğer kolesteatom küçükse, kulağın işitme fonksiyonu korunabilecekse veya düzeltilebilecekse kulağı yağ dokusu ile doldurmak ve kulak kanalını kapatmak gerekmez. Ancak kolesteatom iç kulak kanalına ilerlemişse, kulağın işitmesini sağlamak mümkün olamıyorsa kolesteatom çıkartıldıktan sonra oluşan ameliyat boşluğunu çoğunlukla karın bölgesinden alınan deri altı yağ dokusu ile doldurmak gerekir.

Konjenital kolesteatom ameliyatları teknik olarak kolay operasyonlar değildir.

Geçmiş olsun dilerim.
Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel