Geniz akıntısı ve baş ağrısı

0
0

merhaba hocam,

Annemde geniz akıntısıyla birlikte baş ağrısı oluyor, tomografi çektirdiğimizde frontal – etmoid ve sfenoid sinüslerde bir sorun yok iken, maksiller sinüslerde anormallikler görünüyor. Ek olarak zaman zaman tansiyon yükselmesi ve boyun arka kısımda da ağrı oluyor. Maksiller sinüsler, baş ve boyun incelendiğinde tomografiye göre KBB yönünden uygulanması gereken tedavi var mıdır, bilginize danışmak istedim.

Tomografi CD içeriğini Wetransfer ‘e yükledim : https://we.tl/t-Bf0iBLyosa

0
0

Sağ sfenoid sinüste küçük bir alanda ve maksiller sinüslerin dolgulu diş köklerine komşu kısımlarında doku kalınlaşmaları var. Bunlar ağrı yapabilecek veya müdahale gerektirir nitelikte değiller.

Baş ağrısı için nöroloji uzmanı değerlendirmesi iyi olur. Eğer MR incelemesi isterse sfenoid sinüste görünen oluşumun kaybolup kaybolmadığı (bir akıntı birikintisi ise kaybolacaktır) ve ne olduğu daha net anlaşılır.

Geçmiş olsun.
Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

teşekkürler hocam,

peki mukozal kalınlaşmalar bir enfeksiyonun sonucu olarak mı ortaya çıkmıştır. Maksiler sinüs bölgesinde bu şekilde kemik kaybı olması neyle ilişkili olabilir?

Dosya ekle
0
0

Evet, enfeksiyon nedeniyle olur. Bu enfeksiyonun kaynağı çoğunlukla geçirilmiş nezle ve soğuk algınlıkları, nadiren dişlerdir.

3 boyutlu rekonstrüksiyona ait bir artifakt görüntü o. Kesitlerde herhangi bir kemik doku kaybı yoktu.

0
0

sinüs içerisinde kemikten az daha üstte bazı oluşumlar görünüyor hocam, (resimde işaretlediğim yerler) bunlar rinolit olabilir mi, sinüsten genize doğru olan akıntının nedeni bu tarz oluşumlardan kaynaklı olabiliyor mu, teşekkürler.

0
0

Rinolitler burun boşluğu içinde oluşur. Gösterdiğiniz odaklar diş köklerinin sinüs içine kadar uzanmasına bağlı değişiklikler gibi görünüyor. Dental BT ile o bölgelerin görüntülemesi detaylandırılabilir, ancak bunların rahatsız edici bir burun akıntısına neden olması pek mümkün görünmüyor.

0
0

3 boyutlu rekonstrüksiyona ait bir artifakt görüntü o. Kesitlerde herhangi bir kemik doku kaybı yoktu.

3 boyutlu rekonstrüksiyona ait dediğiniz bu artifakt görüntü, birebir kafatası kemiğindeki yapıyı doğru şekilde göstermiyor mu hocam ,  başka bir hastanında aynı tomografisine baktım onda frontal trepinasyon amaliyatında kaldırılan kemik dokuyu net göstermiş, ilk attığım resimdeki görüntüye göre maksiller sinüste kemik erimesi var diyebilirmiyiz bu durumda.

teşekkür ederim.

0
0

Tomografinin görüntü kalitesi iyi değilse -ki, öyleydi- 3 boyutlu rekonstrüksiyonda hatalar olabilir. Biz kesit anatomisine bakarız, 3B rekonstrüksiyon sadece bazı özel durumlarda yararlıdır, sinüslerin değerlendirilmesi için anlamı yoktur.

0
0

peki hocam maksiller sinüsteki kemik dokunun durumunu anlamak için daha çok koronal kesitler mi dikkate alınmalıdır?

0
0

Bu sorularınızın amacını anlayamıyorum. Her bir düzlemdeki kesitlerde daha iyi görüntülenen ve dikkate alınması gereken bölgeler ve detaylar vardır.

Bu size verilen son yanıttır.

0
0

cevaplar için çok teşekkür ederim hocam.

bu tür soruların amacı, doktorların çaresiz bıraktığı biz hastaların mecbur kalıp birşeyleri öğrenme çabasından kaynaklanıyor.

doktor var; 10 yıl boyunca burnu akan hastaya “alerjiktir” diyerek antihistamin yazıp gönderiyor, 10 yıl sonra ortaya çıkıyor ki hastanın burun akıntısı alerjik filan değil beyin omurilik sıvısının burundan akması.

yine doktor var ; yıllarca baş ağrısı olan hastaya bir ton tetkik yapıp çözemeyip ağrı kesici yazıp gönderiyor ve yıllar sonra ortaya çıkıyor ki azı dişinden kaynaklı baş ağrısı var.

böyle örnekler çok, çünkü işini severek yapmayan ve çözüm odaklı çalışmayan doktor dolu tıp sektörü.

işte işini düzgün yapmayan doktorlardan dolayı biz hastalar mecburen tomografi okumayı öğrenmek zorunda kalıp bu tür teknik sorular sorabiliyoruz sizlere.

tekrardan çok teşekkür ederim. saygılar.

10 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4