Faranjitim geçmiyor

0
0

Öncelikle Merhabalar hocam şimdiden cevabınız için size çok ama çok teşekkür ederim ben 24 yaşındayım. Bünyem oldukça alerjik zaman zaman alerji ilaçları kullanıyordum. Pandemi döneminde eve kapandığımızda hiç hasta olmadım grip bile fakat, Eylül 2021 gibi faranjit oldum ve bu hala devam ediyor. Gittiğim bir diğer doktor kronik faranjit olduğumu söyledi. Alerji testi yaptırdım. Toza vs alerjilerim çıktı uzak duruyorum dikkat ediyorum. Boğazımda beyaz akıntı var. Sinüs Tomog. Çektirdim o da temiz. Alerji tedavisi görüyorum ama iyileşeceğime dair inancım kalmamış durumda. Boğazımda ortada ve yanlarda olmak üzere kızarıklıklar var ve hiç geçmiyorlar arada sönüyorlar ve tekrar beliriyorlar. Ayrıca sigara, alkol vs kullanan birisi değilim hasta olduğum günden beri sıcak soğuk asitli de tüketmiyorum ama bu ne zamana kadar böyle devam edecek anlamış değilim. Şu an alerji aşısı oluyorum her hafta, sabah akşam olmak üzere günde 2 kez alerji ilacı içiyorum tüm şikayetlerim azaldı ama boğazım bir türlü geçmiyor ne yapmam gerek hep böyle mi gidecek bu 🙁 birde reflüm yok dediğim gibi kötü alışkanlıklarımda yok hiç bir zaman geçmeyecek mi 🙁 Canım bu yaz aylarında soğuk şeyler çekiyor ama uzak kalmak zorunda kaldım. Kilom 45 boyum 160. Size gelmek isterim :((((

  • Melike Gündoğdu , 1 hafta önce sordu.
  • son düzenleme 1 hafta önce
0
0

Alerji ve alerjiye bağlı kronik farenjit tamamen iyileşen sorunlar değildir. Alerjik bünye ile doğdunuz ve bunu ömür boyu taşıyacaksınız. Alerji, ilaç tedavileri ile belirtilerinin baskılanmaya çalışıldığı ve mümkünse aşı ile vücudun aşırı tepkisinin azaltılmaya, veya yok edilmeye çalışıldığı bir sorun. Öncelikle bunu kabul etmeli, alerjiye neden olan maddelerden korunmaya ve bulunduğunuz ortamlardan yok etmeye azami dikkati göstermelisiniz. Birkaç yıl sürecek olan aşı programı bitene kadar mucize bir tedavi beklemeyin, şikayetler arttığında da ilaç tedavilerinizi kullanın.

0
0

Hocam öncelikle bu değerli yanıtınız için çok ama çok teşekkür ederim. Alerjim küçüklüğümden beri olduğu için onunla yaşamaya alıştım ama kronik faranjit çok zor geliyor 🙁 başlara göre şu an daha iyiyim fakat bir gün geçeceğini duymak bir nebze iyi gelebilirdi. Tek şikayetim şimdilik faranjitim başka hiçbir şikayetim yok. Tekrar verdiğiniz cevaba ve ayırdığınız zamana çoook ama çok teşekkür ederim iyi ve sağlıklı günler dilerim.

  • Melike Gündoğdu cevapladı 1 hafta önce
  • son düzenleme 1 hafta önce
0
0

Kronik farenjit diye ayrı bir hastalık yoktur. Farenjitiniz muhtemelen alerjiye bağlıdır. Aşı tedavisi yapılabiliyor olması bir şans ve umut verici. Her alerji yapan maddenin aşısı yoktur, ayrıca her hasta aşı tedavisine uygun değildir. Bu tedavi sonunda muhtemelen şikayetleriniz hafifleyecek veya yok olacaktır. Alerji ve alerjinin neden olduğu farenjit gibi sorunlar ömür boyu aynı şekilde devam etmez. 20’li yaşlardaki alevli belirtiler hafifleyecektir. Bu, kısa sürede gerçekleşir umarım.

Geçmiş olsun dilerim.

3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4