Dil kökünde kabarcıklar

0
0

İyi günler hocam. İki gün önce dilimin kökünde bu şekilde kabarcıklar çıktı ve dilimin üstünde beyaz beyaz şeyler var. Şimdiye kadar henüz hiçbir ağrı, acı veya yanma hissi yaşamadım. Yardımcı olur musunuz hocam, ne yapmalıyım? Evdeki imkanlarla bunu tedavi edebilir miyim? Ne önerirsiniz? Eğer doktora gitmem gerekiyorsa hangi bölüme gitmeliyim?

  • Mehmet Kanat , 2 ay önce sordu.
  • son düzenleme 2 ay önce
0
0

dilde papillalarBkz. https://www.irfanyorulmaz.com/dilde-sislik-ve-yara/

Normalde dil yüzeyinde 4 çeşit papilla adı verilen tat tomurcuğu vardır:

  • Filiform papillalar: Dilün üst yüzeyindeki halı tüyü gibi ince uzantılardır.
  • Fungiform papillalar: Özellikle dilin ön kısmında filiform papillalar arasında daha kırmızı renkte ve daha büyük görünen kabartılardır.
  • Foliat papillalar: Dilin yan yüzünde arkadaki kabartılardır. Dilin yana doğru dışarı çıkartılması  durumunda görülürler.
  • Sirkumvallat papillalar: Dilin üçte birlik en arka kısmında, dil yüzeyinden oldukça kabarık, V-şeklinde dizilmişlerdir. Dilin çok çıkartılması ile bazı kişilerde görülebilirler.

Dil kökünde kabarcıklar” olarak tanımladıklarınız sirkumvallat papillalardır. Onlar dil kökünde zaten vardı, siz yeni farketmişsinizdir.

Dil üstünde beyaz beyaz şeyler” olarak tanımladıklarınız da filiform papillalardır. Yediklerinize göre veya ağız florasının değişmesine bağlı olarak renk değiştirmiş olabilirler, bir süre sonra kendiliğinden normale dönerler. Bir tedavi gerekmez.

Bir hekime gitmeniz gerekirse Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına gitmelisiniz.

0
0

Hocam ilginiz için teşekkür ederim. Dilimin kökünü diş fırçası ile fırçalayayım mı veya karbonatlı, tuzlu su ile gargara yapayım mı? Diş fırçası zarar verir mi?

  • Mehmet Kanat cevapladı 2 ay önce
  • son düzenleme 2 ay önce
0
0

Dil köküne hiçbir şey yapmayın.

3 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4