Çene altında lenf şişlikleri

0
0

Hocam merhabalar. Yaşım 23 ve çenemin altında iki tarafta da olmak üzere çok uzun zamandır (yaklaşık 1 yıl) geçmeyen fındık boyutlarından biraz büyük lenf nodları var. Bunlar tam olarak çene kemiğimin altındalar ve normal bir şekilde ele gelmiyorlar ve dışarıdan da belli olmuyorlar. Ancak boynumu aşağıya doğru eğdiğim zaman ele geliyorlar. Maalesef kolay bir şekilde ele gelmiyorlar ve gittiğim doktorlarda bunları bulamıyorlar ve ultrasonla çene altıma bakıldığında da ne hikmetse ultrasona bakan doktor onları görmüyor yada bulamıyor. En son gittiğim doktorlardan biri çene altımı yokladıktan sonra oradaki lenf nodlarının daha önceleri geçirdiğim enfeksiyon sebebiyle büyüdüklerini ve enfeksiyon geçtikten sonra normal boyutlarına inmeyerek bu boyutlarda kaldıklarını söyledi. Önemli bir şey değil dedi. Bu sebepten ben de çok fazla üzerinde durmadım. Ancak daha sonraları ağzımın içinde çeşitli yaralar çıktı. Bu yaralar oluştuğunda ise çene altımda şiş olan lenf nodlarının yanında yeni lenf nodlarının daha şiştiğini hissettim ve biraz sızlıyorlardı. Dokununca da ağrı oluyordu. Araştırdığımda ağızdaki yaralardan diş sıkıntılarından vb. lenf nodlarının şişebileceğini ve bunların genelde ağrılı olduğu yazıyordu. Bunları okuyunca yine çok fazla üzerinde durmadım. Kısa bir süre sonra ağzımdaki yaralar geçti fakat sonradan büyüyen o lenf nodları eski haline inmedi ve bazen hala sızlama yapıyor. Sizce bu normal mi, yoksa doktora görünmeli miyim? İnternette sonradan oluşan lenf nodlarının sıkıntılı olabileceği yazıyor ve bu beni korkuttu açıkçası (kanser vb.). Aynı şekilde ağzımda bazı çürük dişlerim var, özellikle de sızlayan lenf nodunun yakınında. Lenf nodunun sızlamasının sebebi bu diş olabilir mi sizce? Aynı zamanda 20lik dişlerimde sıkıntılıymış ve ara ara ağrı yapıyorlardı. Yaklaşık 1 yıldır şiş olan çene altımdaki lenf nodlarının sebebi bu olabilir mi sizce? İşin garip kısmı bu şiş lenf nodları çenemde iki tarafta da şişiyor yani asimetrik gibi şişiyorlar. Cevabınız için şimdiden teşekkürler ve iyi günler diliyorum.

0
0

Bahsettiğiniz lenf bezi büyümelerinin nedeni çoğunlukla diş ve diş eti sorunlarıdır. Öncelikle bu sorunlarınızı çözüme ulaştırmanız gerekir. Lenf bezlerini büyüten neden düzeldikten sonra lenf bezleri de zaman içinde yavaş yavaş küçülürler.

Kanserler lenf bezlerinde sayıca artışa ve sürekli büyümeye neden olurlar. Muayenelerinizde bu yönde bir bulgu bulunmadığına göre şu anda böyle bir endişeye gerek yok gibi. Ancak, diş ve diş eti sorunlarının uzun süre tedavisiz bırakılması ağız içinde kanser gelişimine neden olabilir. En kısa sürede tedavinizi yaptırmalısınız.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

0
0

Değerli yanıtınız için çok teşekkür ediyorum. Danıştığım bir doktor büyümüş lenf nodlarının yanında yeni lenf nodları çıkması – büyümesi kötü olabilir demişti. Açıkçası ben de biraz o yüzden endişelendim. Bu bahsettiğim lenf nodları yaklaşık bir yıldır var ama yanlarında yeni lenf nodlarının çıkması beni korkuttu. Peki bu yeni çıkan lenf nodları da tıpkı 1 yıldır şiş olanlar gibi enfeksiyon sırasında büyümüş olup, sonra da eski haline dönmeyebilir mi? Dediğim gibi bu yeni lenf nodları ağzımda yara olduğunda oluşmuştu, zamanla ağzımdaki yaralar geçti ama o lenf nodları şişik kaldı. Büyüme falan yok ama bazen hafif bir yanma, ağrı oluyor.

0
0

Ağız içindeki sorun devam ediyorsa lenf bezleri küçülmezler. Kaynak olan sorun düzeldikten sonra da aylar içinde yavaş yavaş küçülürler,  bazen de tamamen kaybolmayabilirler.

0
0

Değerli cevabınız için tekrar teşekkür ediyor ve izninizle son bir hususu daha sizinle paylaşmak istiyorum. Açıkçası beyaz tenliyim ve bazen vücudumda, özellikle de kollarımda iğne ucu değdirilmiş büyüklükte küçük kırmızı noktalar çıkıyor. Bunu doktora sorduğumda adeta benimle dalga geçerek “bu tarz şeyleri neden kafana takıyorsun, işsiz misin ?” gibisinden aşağılayıcı cümleler sarf etti. Sizce bu kırmızı noktaların oluşma sebebi nedir? Lenfoma veya başka bir hastalık ile ile ilişkilendirilebilir mi? Tekrardan teşekkürler.

0
0

Deri hastalıkları (dermatoloji) uzmanına görünmelisiniz.

5 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya AdıBoyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 9.8MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png mp4