Burun tümörü

0
0

Babamın burnunda kötü huylu tümör çıktı. Boyun damarları tıkalı olduğu için ameliyat olamıyor. Radyoterapi uygun gördüler; ancak iki göz arasında olduğu için kör olma, ya da felç kalma riski varmış. Radyoterapide böyle bir durum olur mu?

  • Zeynep Aktaş , 1 sene önce sordu.
  • son düzenleme 1 sene önce
0
0

Radyoterapi, yani radyasyon tedavisi, tümör dokusuna etkili olduğu gibi çevresindeki sağlıklı dokulara da bazı yan etkiler yapar.

  • Burun tümörlerinin radyoterapi alanına gözler ve görme sinirleri de girdiği için katarakt gelişme ve göz sinirlerinin hasar görme olasılığı vardır. Bunlar görmenin bozulması veya kaybedilmesi ile sonuçlanabilir.
  • Görme sinirlerinin hemen yanından geçen ve beyine kan akımı sağlayan atardamarların tıkanması halinde felç riski vardır. Bu risk normalde çok yüksek değildir; ancak zaten damar sertliği nedeniyle damarlarında bir miktar tıkanma olan bir hastada risk daha yüksektir.

Bu yan etkilerin en aza indirgenmesi için Radyasyon Onkolojisi uzmanları tümörün ve hastanın durumuna göre çeşitli seçenekler arasından en uygun radyoterapi cihazları, uygulama şekilleri ve ayarlar ile tedaviyi planlayacak ve sürdüreceklerdir.

Gaçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel