BOS sıvısı kapatıldıktan sonra

0
0

Benim annem beyin ameliyatı gecirdi, tümörü alındı . Burnundan bir ay boyunca sıvı akıyordu. MRda farkedilmedi, biz de normal olduğunu düşünüyorduk . Ama beyin omurilik sıvısı çıktı ve mikrop kapmış. Beyin zarındaki açıklık kapatıldi. Belden hortum takilmis. Sizce o açıklık ameliyat esnasında mı kapatılmadı?

  • Narin Güzel , 1 sene önce sordu.
  • son düzenleme 1 sene önce
0
0

“Sizce” ile başlayan sorunuz bir tahmin yapmamızı gerektiriyor. Tıp pozitif bir bilim ve biz hekimler tahminlerle değil, somut bilimsel bilgiler ve verilerle mesleğimizi icra etmek durumundayız. Size anlamlı bir yanıt verebilmemiz için sizin de annenizin durumu ile ilgili verileri bize eksiksiz sunmanız gerekir:

  • Beyin ameliyatının onlarca türü vardır; ayrıca her insan bir diğeri ile aynı olmadığına göre her hastada uygulanan ameliyat bir diğerinden farklı özellikler taşır. Annenizin nasıl bir beyin ameliyatı geçirdiğini açıklamalısınız.
  • Beyinde görülen tümörlerin de onlarca çeşidi vardır. Annenizden alınan tümörün ne türde olduğunu ve nerede yerleşmiş olduğunu belirtmelisiniz.
  • Beyin zarındaki açıklığın kapatıldığını belirtmişsiniz; bu açıklığın nerede olduğunu ve hangi yöntemle kapatıldığını belirtmelisiniz.
  • Ameliyatlarda yapılan işlemlerin bütün detaylarını ameliyat raporu adı verilen bir belgeye kaydederiz. İsterseniz doktorunuz bunu size verecektir. İlk ve ikinci ameliyatların raporlarını email adresimiz olan iletisim@irfanyorulmaz.com‘a gönderirseniz değerlendirebiliriz.

Annenizin durumuda özgü değil ama, genel olarak söylersek ameliyatta tümörün çıkartılması için beyin zarında bir açıklık yaratılması zorunlu olarak gerekmiş olabilir. Bu açıklık ameliyatta onarılmış, ancak daha sonra sıvı kaçırmış olabilir. Belden takılan bir hortum değil, bir dren. Bu, onarım yapılan yerde BOS’un sıvı basıncının düşürmek ve iyileşmeyi sağlamak için çoğu zaman yapılan standart bir uygulamadır.

Geçmiş olsun dilerim.
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz

1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim Soyisim*
E-mail*
Dosya ekle
Tetkik raporları, görüntüleme incelemelerine ait resimler, fotoğraf vb belgelerinizi gönderebilirsiniz.
Dosya Adı Boyut
Yüklenen dosya şuanda bulunmamaktadır.
Maksimum dosya boyutu 5MB.
Desteklenen dosya formatları : pdf txt doc docx jpg tif png
Whitefest Rezervasyon
Aytaç Termal Otel